Rząd znowelizował uchwałę ws. "Polityki energetycznej Polski do 2030 roku" (opis)
29.09. Warszawa (PAP) - Rada Ministrów zmieniła uchwałę w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2030 roku" - poinformował CIR w komunikacie. Rząd popiera przejęcie Energi przez...
29.09. Warszawa (PAP) - Rada Ministrów zmieniła uchwałę w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2030 roku" - poinformował CIR w komunikacie. Rząd popiera przejęcie Energi przez PGE i ocenia, że jest ono zasadne m.in. w związku z planami budowy elektrowni jądrowej.
Dokument wskazuje, że "należy podjąć skuteczne działania, których celem będzie zwiększenie roli i znaczenia polskich przedsiębiorstw energetycznych na rynku regionalnym".
"Chodzi przede wszystkim o stworzenie warunków umożliwiających polskim firmom rozbudowę mocy wytwórczych poprzez odpowiedni poziom finansowania. Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego wymaga poniesienia dużych nakładów inwestycyjnych, którymi dysponują jedynie podmioty silne, z odpowiednim kapitałem i możliwościami pozyskania relatywnie tańszego finansowania dłużnego" - napisano w komunikacie.
Rząd argumentuje, że w związku z tym na polskim rynku musi pojawić się podmiot, który będzie w stanie sprostać konkurencji na rynku regionalnym.
"Połączenie kapitałowe spółki Energa z Grupą PGE, wyznaczoną do realizacji inwestycji energetyki jądrowej, jest zasadne nie tylko ze względu na strategiczne cele wyznaczone w "Polityce energetycznej Polski do 2030 roku", ale również ze względu na wymogi dywersyfikacji struktury wytwarzania energii elektrycznej z uwzględnieniem energetyki jądrowej. Należy zaznaczyć, że tylko silny kapitałowo podmiot będzie w stanie udźwignąć ciężar finansowy i technologiczny związany z budową elektrowni jądrowej. Z tego względu przejęcie na zasadach rynkowych spółki ENERGA SA przez Polską Grupę Energetyczną SA, z jednoczesnym zachowaniem odrębności oraz docelowym jej upublicznieniem, jest korzystne. Ponadto służyć będzie dokapitalizowaniu Grupy PGE" - napisano w komunikacie.
"Ocenia się, że połączenie obu spółek nie zmieni znacząco warunków rynkowych funkcjonowania i rozwoju tego segmentu w Polsce. Nie wpłynie również na jego stan w kontekście konkurencji. Rywale PGE będą nadal wywierać presję konkurencyjną na Grupę, wymuszając na niej racjonalne działania rynkowe" - dodano.
Ministerstwo Skarbu Państwa parafowało umowę zbycia akcji Energi na rzecz Polskiej Grupy Energetycznej. Za pakiet 84,2 proc. akcji Energi PGE zaoferowało 7,5 mld zł. (PAP)
pel/ ana/