Rzeszów/ Podpisany został Kontrakt Terytorialny woj. podkarpackiego

Inwestycje o wartości prawie 22 mld zł zawiera Kontrakt Terytorialny woj. podkarpackiego. W piątek w Rzeszowie dokument ten został podpisany przez zarząd województwa oraz wiceministra infrastruktury i rozwoju Zbigniewa Rynasiewicza.

Kontrakt Terytorialny (KT) to umowa pomiędzy rządem a samorządem, określająca inwestycje istotne dla rozwoju kraju i województwa. Dokument ten obowiązywał będzie w latach 2014-2023. Finansowanie inwestycji zapisanych w KT ma pochodzić z różnych źródeł, m.in. ze środków regionalnych i krajowych.

Podkarpacie jest ostatnim regionem, który podpisał KT. Wcześniej dokumenty te uzgodniły i podpisały z rządem pozostałe województwa.

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl powiedział na konferencji prasowej w Rzeszowie, że KT to "ważny instrument"rozwoju całego regionu. "Podpisanie poprzedzone było burzliwymi negocjacjami. Nie obyło się bez burzliwych spotkań. Ale jeżeli mówimy o ważnych sprawach i o dużych pieniądzach, to taka jest natura, że takie spotkanie mają taki charakter" - dodał.

Ortyl nawiązał tym samym do przedłużających się negocjacji z rządem ws. KT. Kwestią sporną w negocjacjach była budowa drogi ekspresowej S19 na południe od Rzeszowa. Inwestycja ta pierwotnie nie znalazła się w KT, dlatego zarząd woj. podkarpackiego zapowiedział pod koniec października, że nie podpisze dokumentu. Po kolejnej turze negocjacji, budowa S19 na południe od Rzeszowa została wpisana na listę inwestycji w KT.

Marszałek podkreślił, że KT jest na razie dokumentem ramowym, który m.in. wyznacza obszary do inwestowania. Zapisane są w nim również 53 inwestycje, ale nie ma przy nich konkretnych kwot, ani źródeł finansowania. Zostanie to uzupełnione dopiero, gdy zakończą się negocjacje rządu z Komisją Europejską dotyczące programów unijnych krajowych i regionalnych.

Dlatego, jak mówił Ortyl, obie strony - samorządową i rządową czeka jeszcze dużo pracy przy tym dokumencie. "Wszyscy mamy świadomość, że ten dokument będzie podlegał uzupełnieniom i zmianom" - zaznaczył.

Zdaniem wiceministra Zbigniewa Rynasiewicza, KT służyć ma bliskiej współpracy administracji rządowej i samorządowej w celu "lepszego wykonywania wszystkich zadań". "Myślę, że ten dokument, którego ogólna wartość opiewa na prawie 22 mld złotych, pokazuje, że potrafiliśmy dla właściwego spojrzenia na rozwój regionu dojść do konsensusu" - dodał Rynasiewicz.

Wśród najważniejszych inwestycji, które są zapisane w podkarpackim KT to budowa drogi ekspresowej S19 na południe od Rzeszowa. Droga ta jest niezwykle ważna dla regionu i całej wschodniej części Polski. Trasa w naszym kraju ma przebiegać od granicy z Białorusią w Kuźnicy do granicy ze Słowacją w Barwinku.

Wśród innych projektów, które znalazły się w podkarpackim KT, są m.in. Aglomeracyjna Kolej Podmiejska wraz z budową linii kolejowej do lotniska w Jasionce, budowa południowej obwodnicy Rzeszowa, Centrum Badawczo-Rozwojowe Odnawialnych Źródeł Energii Politechniki Rzeszowskiej, elektryfikacja linii kolejowej Rzeszów-Ocice oraz Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne.

Zdaniem Ortyla, jednym z najważniejszych projektów zapisanych w KT jest również "Błękitny San". Inwestycja ta zakłada uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gmin położonych wzdłuż rzeki San - od źródeł do jej ujścia do Wisły. Wartość projektu oszacowano na 1,6 mld zł. Dzięki tej inwestycji poprawi się jakość wody w zalewie Solińskim i Myczkowskim.

W sumie w podkarpackim KT znalazły się 53 inwestycje: 24 na liście podstawowej oraz 29 na rezerwowej. Oprócz tych projektów kolejne 30 będzie jeszcze negocjowanych, kiedy znane będą szczegóły unijnych programów krajowych i regionalnych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)