ycipk-13k626

Są chętni na Program 500+, ale w innym kraju

Posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) poinformowali w poniedziałek, że zgłosili w Sejmie propozycję, by - na wzór Polski - państwo wypłacało co miesiąc świadczenie na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Są chętni na Program 500+, ale w innym kraju
(Fotolia, Fot: nadezhda1906/Fotolia)
ycipk-13k626

Program 500+ zyskuje popularność także za granicą. Na Litwie wnioskowała o to grupa posłów. Przedstawiciele Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) zgłosili w Sejmie propozycję, by - na wzór Polski - państwo wypłacało co miesiąc świadczenie na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Świadczenie miałoby wynosić 120 euro miesięcznie na jedno dziecko.

"Byłoby to realne wsparcie, sygnał dla rodzin wychowujących dzieci, że mogą zostać i żyć w tym państwie" - powiedziała na konferencji prasowej starosta sejmowej frakcji AWPL-ZChR Rita Tamaszuniene.

Posłanka zaznaczyła, że wsparcie rodzin poprzez wypłacanie świadczeń na dzieci zmniejszyłoby też poziom ubóstwa, które jest przyczyną wielu problemów społecznych, takich jak alkoholizm, narkomania, agresja czy poczucie beznadziei.

ycipk-13k626

Przewodniczący AWPL-ZChR, europoseł Waldemar Tomaszewski podczas konferencji poinformował, że "w Polsce program 500+, realizowany od niespełna roku, już przynosi efekty". Powiedział, że "według danych Banku Światowego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej RP poziom ubóstwa w Polsce zmniejszył się o 48 proc., poziom ubóstwa dzieci - o blisko 100 proc., liczba urodzeń w ciągu 9 miesięcy realizacji programu wzrosła o 16 tys.".

AWPL-ZChR szacuje, że na Litwie na świadczenia rodzinne z budżetu potrzeba około 250-300 mln euro rocznie. Jedną z propozycji AWPL-ZChR w sprawie zwiększenia wpływów do budżetu jest opodatkowanie aktywów bankowych, co dałoby dodatkowo około 100 mln euro rocznie.

Propozycje wypłacania świadczeń na dzieci AWPL-ZChR składa po raz drugi. Za pierwszym razem poprawki do istniejącej ustawy nie zaaprobował poprzedni rząd.

500+ wyciąga z ubóstwa setki tysięcy Polaków

ycipk-13k626

Program 500+ aż o 94 proc. zmniejsza skrajne ubóstwo wśród dzieci. Liczba ubogich wśród najmłodszych zmniejszy się o nawet pół miliona - wynika z raportu „Przewidywane skutki społeczne 500+: ubóstwo i rynek pracy”. Więcej czytaj tutaj.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

Czytaj także: Gmina Potworów przeraziła resort rodziny. Prawie każdy bierze 500+

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-13k626

ycipk-13k626
ycipk-13k626