Trwa ładowanie...
dnj4igh

Sąd odroczył sprawę o pomówienie prezesa NBP

Do 19 września Sąd Grodzki w Poznaniu odroczył
rozprawę przeciwko ekonomiście prof. Janowi
Winieckiemu oskarżonemu z prywatnego aktu z oskarżenia o
pomówienie prezesa NBP Sławomira Skrzypka.

Share
dnj4igh

Sąd chce aby prezes NBP zapoznał się z wyjaśnieniami oskarżonego i przedstawił oryginały dokumentów poświadczających swoje wykształcenie.

Według prywatnego aktu oskarżenia prof. Jan Winiecki w swoich felietonach "Jakie wykształcenie ma prezes NBP?" opublikowanych na łamach Głosu Wielkopolskiego i Gazety Olsztyńskiej w październiku 2007 roku podważał kompetencje prezesa NBP kwestionując jego wykształcenie niezbędne do sprawowania funkcji, czym poniżył lub naraził na utratę zaufania potrzebnego do sprawowania funkcji.

W poniedziałek w sądzie nie stawił się oskarżyciel. Reprezentował go pełnomocnik z uwagi na to, że prezes NBP reprezentuje Polskę na posiedzeniu Rady Gubernatorów Banku Rozrachunków Międzynarodowych w Bazylei.

dnj4igh

Wyjaśnienia złożył oskarżony, który udowadniał, że jego krytyczne opinie na temat kompetencji prezesa NBP nie były odosobnione.

_ Gdybym to ja był głosem odosobnionym w tej krytyce, a inni wychwalaliby kompetencje prezesa Skrzypka to mógłbym zostać uznany za tego co podważa kompetencje, ale podobnego zdania jest wielu wybitnych ekonomistów _ - powiedział w sądzie prof. Winiecki.

Oskarżony wyraził przed sądem wątpliwość co do legitymowania się przez oskarżyciela tytułami magistra nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Business Management Uniwersytetu Georgetown.

_ Sprawdziłem u źródeł, że prezes Skrzypek ukończył kurs MBA Uniwersytetu Wisconsin - La Crosse, ale nie ma informacji jakoby ukończył kurs Business Management Uniwersytetu Georgetown, a jego tytuł ze szkoły Głównej Handlowej jest tylko nostryfikacją dyplomu MBA z Wisconsin i chce dowiedzieć się czy taka nostryfikacja jest możliwa _ - powiedział przed sądem prof. Winiecki.

dnj4igh

W przesłanym PAP oświadczeniu Departamentu Komunikacji Społecznej NBP napisał, że "wykształcenie Prezesa NBP jest zgodne z wymogami Ustawy o Narodowym Banku Polskim. Sławomir Skrzypek posiada zarówno wykształcenie techniczne, jak i ekonomiczne w rozumieniu prawa polskiego i amerykańskiego."

Według NBP prezes Skrzypek jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach i w drodze nostryfikacji dyplomu Uniwersytetu Wisconsin - La Crosse, magistrem nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Posiada dyplom ukończenia studiów MBA Uniwersytetu Wisconsin - La Crosse, z rozszerzonym programem w zakresie finansów oraz Business Management Uniwersytetu Georgetown.

Ukończył także studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej w Krakowie w zakresie zarządzania aktywami i pasywami w polskim systemie bankowym oraz na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Za pomówienie funkcjonariusza publicznego grozi kara do dwóch lat wiezienia.

Sławomir Skrzypek został wybrany przez sejm Prezesem NBP 10 stycznia 2007 roku głosami ówczesnej koalicji PiS, Samoobrony i LPR-u. Jego wybór był krytykowany przez opozycję i niektóre media; zarzucano mu małe doświadczenie bankowe i brak dorobku naukowego.

dnj4igh

Podziel się opinią

Share
dnj4igh
dnj4igh