Trwa ładowanie...
ycipk-54mxgl

Sadownikom nie opłaca się oddawanie wiśni do skupu. Zapraszają rodziny do zbierania

Zbierzecie 10 kg, 7 kg możecie zabrać do domu, a resztę zostawcie nam. Taką propozycję rodzinom z całej Polski złożyli sadownicy z Błędowa w Mazowieckiem. Wyjaśniają, że oddawanie wiśni do skupu nie opłaca się przy obecnych cenach i kosztach pracy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiśnie w skupie w tym roku są bardzo tanie.
Wiśnie w skupie w tym roku są bardzo tanie. (Fotolia)
ycipk-54mxgl

Zaledwie 1 zł za kilogram wiśni w skupie dostają obecnie plantatorzy tych owoców. Przy obecnych kosztach pracy taki interes jest zupełnie nieopłacalny.

Sadownicy z Mazowieckiego wpadli więc na ciekawy pomysł. Burmistrz Błędowa Marek Mikołajewski za pośrednictwem Radia dla Ciebie zaprosił rodziny z całej Polski na weekendowe zbiory wiśni.

Wideo: Zdrowotne działanie nalewki z wiśni

ycipk-54mxgl

Propozycja jest następująca: w sobotę 14 lipca można przyjechać na plantację wiśni w Błędowie, by zbierać wiśnie. 70 proc. zebranych owoców można zabrać do domu, a gospodarzowi wystarczy 30 proc.

Jak przekonywał Mikołajewski taki układ to korzyść dla obu stron. Rodziny mogą w ten sposób za darmo zebrać większą ilość owoców, a sadownikom i tak taki interes się opłaca.

Dzięki temu, że nie będą musieli wypłacać wynagrodzenia zbieraczom, koszty pozyskania kilograma owoców pozwolą na ich sprzedaż z zyskiem.

ycipk-54mxgl

Producenci malin, plantatorzy porzeczek i właściciele sadów wiśniowych narzekają na sytuację na rynku. Niskie ceny owoców nie pokrywają kosztów produkcji. Drżą również producenci jabłek.

- Jeśli z wiśniami już na początku sezonu są takie problemy, nie chcemy nawet wyobrażać sobie, co będzie dalej - mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Mimo suszy owoców na rynku jest znacznie więcej niż przed rokiem. Urodzaj panuje zarówno w kraju, jak i za granicą.

Nie pomógł wprowadzony dwa lata temu obowiązek spisania umowy jako warunek dostarczenia produktów, ponieważ umowę przetwórcy spisują w dniu dostawy.

ycipk-54mxgl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-54mxgl

ycipk-54mxgl
ycipk-54mxgl