Trwa ładowanie...
dw00w1w

Saldo napływu środków do TFI wyniosło w styczniu minus 0,18 mld zł - Analizy Online

16.02. Warszawa (PAP) - Sprzedaż netto w TFI była w styczniu ujemna i wyniosła minus 0,18 mld zł. Bilans sprzedaży w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniósł minus 3,4 mld zł - wynika z...
Share
dw00w1w

16.02. Warszawa (PAP) - Sprzedaż netto w TFI była w styczniu ujemna i wyniosła minus 0,18 mld zł. Bilans sprzedaży w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniósł minus 3,4 mld zł - wynika z raportu Analiz Online i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

"W styczniu, realne saldo nabyć i odkupień w ramach krajowych funduszy inwestycyjnych było szósty miesiąc z rzędu ujemne i wyniosło -0,18 mld zł. Wyraźnie niższa była aktywność klientów. Według danych otrzymanych z 381 funduszy, łączna wartość wpłat wyniosła w ubiegłym miesiącu +4,4 mld zł" - napisano w raporcie.

"Również wartość wypłaconych środków istotnie się zmniejszyła. W styczniu klienci umorzyli jednostki warte łącznie -4,6 mld zł, podczas gdy w zeszłym roku co miesiąc klienci wypłacali średnio -7 mld zł" - dodano.

dw00w1w

Wpłaty przeważały w styczniu w funduszach dłużnych, gdzie saldo wyniosło 342 mln zł.

"To najlepszy bilans sprzedaży od września minionego roku, kiedy głównie dzięki miliardowej wpłacie do funduszu dedykowanego, łączne saldo wpłat i wypłat sięgnęło +1,4 mld zł. Dobry wynik sprzedażowy w styczniu nie wynikał jednak ze zwiększonego zainteresowania klientów, tylko był efektem mniejszych odkupień" - podano w raporcie.

Dodatnie saldo w wysokości 9,8 mln zł odnotowały w styczniu również fundusze absolutnej stopy zwrotu.

Styczeń był ponadto ósmym miesiącem z rzędu, w którym ujemny bilans sprzedaży zanotowały fundusze mieszane. Saldo napływu środków było w tej grupie ujemne, a przewaga wypłat nad wpłatami sięgnęła -306 mln zł. Najgorzej w tym segmencie radziły sobie w styczniu fundusze stabilnego wzrostu, w których sprzedaż netto wyniosła -131,4 mln zł.

Ujemną sprzedaż netto uzyskały w zeszłym miesiącu również fundusze akcyjne. Saldo napływu środków wyniosło w tej grupie -8,3 mln zł, pomimo dodatnich wyników sprzedaży netto funduszy małych i średnich spółek oraz funduszy sektorowych. (PAP)

kuc/ osz/

dw00w1w

Podziel się opinią

Share
dw00w1w
dw00w1w