Trwa ładowanie...
d44px8d

Samorząd wojewódzki przejął od AMW 25 ha lotniska w Pyrzowicach

25 hektarów lotniska w Pyrzowicach przekazała samorządowi woj. śląskiego Agencja Mienia Wojskowego. Dotychczas port jedynie użytkował ten teren, na którym położona jest powojskowa baza paliw i bocznica kolejowa. Po modernizacji obydwa te obiekty mają stać się ważnymi atutami lotniska.

d44px8d
d44px8d

O przekazaniu terenu i planach związanych z tymi gruntami poinformowano w czwartek na konferencji prasowej w Katowicach. Marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski uważa, że decyzja o przejęciu ziemi jest niezwykle ważna i wpisuje się w plany budowy "poważnego portu lotniczego na południu Polski".

Prezes AMW Krzysztof Michalski wyraził przekonanie, że dzięki przekazaniu gruntu zyska cały region.

- Cieszę się, że przekazujemy tę nieruchomość akurat lotnisku w Pyrzowicach. Uważam, że jest to port lotniczy, który ma przed sobą dużą przyszłość, który w ostatnich latach dokonał wręcz gigantycznego postępu rozbudowy - powiedział prezes.

Samorząd woj. śląskiego, który jest akcjonariuszem zarządzającego portem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL) ustali warunki dzierżawy przejętego terenu. Później GTL i Urząd Marszałkowski mają pozyskać inwestora. Dzierżawca terenu zostanie wyłoniony w przetargu.

d44px8d

"Kto da lepsze warunki na obsługę, na dzierżawę tych terenów, będzie miał do nich dostęp" - powiedział marszałek.

Przekazana ziemia to tereny na obrzeżach portu, które jednak są dla lotniska bardzo istotne z punktu wiedzenia techniczo-logistycznego. Członek zarządu GTL Andrzej Olko podkreślał, że lotnisko poza samą powierzchnią zyskuje także inne atuty. Jednym z nich jest powojskowa baza paliw, która jest położona zaledwie 100 m od miejsca, gdzie w przyszłości będą stały samoloty cargo, obsługujące planowaną bazę cargo.

Jak dodał Olko, dostarczająca dotychczas paliwo do portu firma Petrolot ma wkrótce zbudować swoją bazę w pobliżu lotniska (obecnie paliwo dla samolotów jest transportowane do Pyrzowic spod Krakowa). W bazie paliw na terenie przejętym od AMW będzie mógł działać konkurencyjny dostawca, co powinno skutkować obniżeniem cen i zapewni ciągłość dostaw - powiedział Olko. Zaznaczył, że powojskowa baza na razie nie spełnia unijnych warunków technicznych; zbiorniki będą musiały zostać zmodernizowane.

Poza bazą paliw na przekazanym terenie jest też bocznica kolejowa, dzięki której do niedawna Petrolot dostarczał paliwo na lotnisko. Teraz obiekt jest nieczynny, ale władze GTL są przekonane, że po remoncie bocznica zagwarantuje możliwość transportu paliwa pociągami i dostarczania go bezpośrednio do zbiorników bazy paliw.

d44px8d

AMW przekazuje tereny po lotniskach samorządom w całym kraju. Skorzysta na tym także armia - zgodnie z umową samorząd będzie wspierał Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych, przekazując 30 proc. przychodów z dzierżawy.

Międzynarodowy Port Lotniczy "Katowice" w Pyrzowicach to jedno z trzech największych polskich lotnisk. Od początku roku do końca sierpnia lotnisko odprawiło 1 mln 636 tys. 973 podróżnych. W całym ubiegłym roku było to niespełna 2,6 mln osób. W tym roku port liczy na podobny wynik.

Do najważniejszych planowanych inwestycji na najbliższe lata należą: budowa nowego pasa startowego oraz budowa połączenia kolejowego z Katowicami i innymi śląskimi miastami.

d44px8d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44px8d