Trwa ładowanie...

Schaeuble: trzeba umorzyć więcej długu Grecji

Kryzysu zadłużeniowego Grecji nie da się rozwiązać bez umorzenia części długu i to na poziomie, który znacznie przekroczy pułap ustalony latem tego roku - powiedział w niedzielę minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.

Schaeuble: trzeba umorzyć więcej długu GrecjiFot: PAP/EPA/ULI DECK
d1xvg3i

Wyraził też nadzieję, że europejskie banki będą w tej sprawie współpracować z rządami.

Zapytany, czy grecki dług można umorzyć o 50-60 proc., minister odparł w wywiadzie dla telewizji ARD: - Trwałe rozwiązanie dla Grecji nie jest możliwe bez umorzenia długu, i to prawdopodobnie większego niż brano pod uwagę latem.

W lipcu europejskie banki zgodziły się na dobrowolne spisanie 21 proc. greckiego zadłużenia.

d1xvg3i

Niemcy i Francja zapowiedziały, że na szczycie przywódców UE w Brukseli 23 października przedstawią założenia planu rozwiązania greckiego kryzysu. - Szczegóły są obecnie omawiane. Wszystkie nie muszą być gotowe przed szczytem, ale zasady muszą być jasne - zastrzegł Schaeuble.

W innym wywiadzie dla telewizji ZDF Schaeuble powtórzył, że aby uniknąć eskalacji kryzysu niezbędna jest rekapitalizacja banków. - Potrzebujemy lepszej regulacji i lepszej kapitalizacji banków; tym zajmujemy się w krótkiej perspektywie. Nie każdemu to się spodoba, ale to najlepszy sposób, by zagwarantować, że nie dojdzie do eskalacji kryzysu z powodu załamania systemu bankowego - podkreślił.

Minister tłumaczył, że obecnie "banki nie ufają sobie nawzajem, i dlatego rynek międzybankowy nie działa jak powinien". - Najlepszym sposobem, by się z tym zmierzyć jest rekapitalizacja - wskazał. (PAP)

ksaj/ ap/

d1xvg3i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xvg3i