Trwa ładowanie...

Schetyna: rząd chce stworzyć plan ubezpieczeń od żywiołów

Rząd planuje stworzenie powszechnego systemu ubezpieczeń od żywiołów - poinformował szef MSWiA Grzegorz Schetyna, wizytując Rusinowice w woj. śląskim, gdzie przed rokiem przeszła trąba powietrzna.

Share
Schetyna: rząd chce stworzyć plan ubezpieczeń od żywiołów
Źródło: PAP, fot: Adam Hawałej
d1z60uq

_ Chodzi o akcję powszechną; o najlepszą odpowiedź na możliwy żywioł _- powiedział Schetyna. Zaznaczył też, że rząd zastanawia się nad tym, by "państwo mogło bardziej angażować się w wypłaty świadczeń" poszkodowanym. Przypomniał, że w ubiegłym roku osobom, których mieszkania zostały zniszczone wypłacono około 20 mln zł. Pozytywnie ocenił współpracę władz wojewódzkich z samorządem oraz działania Straży Granicznej.

Przed rokiem w samej gminie Koszęcin, w której leżą Rusinowice, straty spowodowane żywiołem wyniosły 2,6 mln zł, w całym woj. śląskim - około 20 mln zł.

Wicepremier Schetyna wyraził zadowolenie z tempa i sposobu odbudowy domów, zniszczonych przez trąbę powietrzną, która przed rokiem przetoczyła się nad Polską. Ocenił, że po tej klęsce żywiołowej egzamin zdali zarówno mieszkańcy, jak i administracja zaangażowana w udzielanie pomocy. W Rusinowicach dziś wszystko jest odbudowane. Działanie ludzi i administracji po przejściu trąby Schetyna uznał za "modelowe".

d1z60uq

_ To znaczy, że wszystko jest możliwe i że działa solidarność sąsiedzka i dobry kontakt między władzą samorządową, rządową a obywatelem (...) Można powiedzieć, że zdaliśmy egzamin, że ludzie tu, na miejscu zdali egzamin, że w skuteczny sposób udało się pomóc, że przyszły pieniądze _- powiedział wicepremier dziennikarzom.

Szef MSWiA dziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w udzielanie pomocy. Życzył mieszkańcom Rusinowic, by klęska nie dotknęła ich ponownie.

Wicepremier zapewnił, że rząd w dalszym ciągu będzie pomagał tym, którzy tego potrzebują. Jak zaznaczył, najważniejsze jednak, by mieszkańcy zrozumieli, że najlepszą odpowiedzią na żywioł są ubezpieczenia. Dlatego resort spraw wewnętrznych pracuje nad powszechnym planem ubezpieczeń, który ma zachęcić do ubezpieczania się.

Wyraził też opinię, że aby mieszkańcy chętniej się ubezpieczali, składka musi być tańsza.
_ Pracujemy nad tym z izbą ubezpieczycieli, jak zrobić, żeby państwo mogło się angażować przy wypłatach, także po ewentualnej klęsce żywiołowej _ - powiedział. Jak dodał, projekt ma być gotowy w ciągu najbliższych tygodni.

Briefing wicepremiera zorganizowano na podwórzu Eugeniusza Halemby, którego dom także ucierpiał podczas żywiołu. Halemba chwalił tempo i sposób udzielania pomocy. Podobnie inni mieszkańcy, z którymi rozmawiał wicepremier.

d1z60uq

Podziel się opinią

Share
d1z60uq
d1z60uq