Sejm: projekt ustawy o tzw. stabilizującej regule wydatkowej do komisji

Sejm nie poparł w piątek wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych, wprowadzającej tzw. stabilizującą regułę wydatkową, która określa dopuszczalny wzrost wydatków publicznych.

Za wnioskiem o odrzucenie głosowało 197 posłów, przeciwko było 229, a trzech się wstrzymało. Wynik głosowania oznacza, że ustawa trafi do dalszych prac w komisji finansów publicznych. Na mocy uchwały Prezydium Sejmu sprawozdanie ma być przedstawione 24 października br.

W opinii rządu, który przygotował projekt, nowa reguła ma być antycykliczna, w przeciwieństwie do obowiązujących obecnie reguł, które ograniczają wzrost wydatków, gdy gospodarka ma kłopoty (co pogłębia spowolnienie) i pozwalają na zwiększenie wydatków w czasach koniunktury. Według ministerstwa finansów reguła jest ważnym elementem przebudowy finansów publicznych.

Projekt przewidujący wprowadzenie nowej reguły wydatkowej rząd przyjął na początku października. Zastąpi ona obecną regułę oraz dotychczasowe sankcje przewidziane po przekroczeniu przez państwowy dług publiczny 50 proc. PKB. Nowa reguła ma ograniczyć wzrost wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych do średniego tempa wzrostu PKB. W okresie dobrej koniunktury wydatki mają rosnąć wolniej niż PKB, a w okresie spowolnienia gospodarczego - szybciej.

W sytuacji nadmiernej nierównowagi finansów publicznych włączona ma być zapisana w regule automatyczna korekta tempa wzrostu wydatków. Korekta ta będzie jednak zawieszona w razie prognozowanego silnego spowolnienia gospodarczego.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)