Trwa ładowanie...
d1voksw
06-10-2016 14:11

Sejm przyjął ustawę zakładającą powstanie rejestru przewoźników drogowych

Warszawa, 06.10.2016 (ISBnews) - Sejm jednogłośnie przyjął (421 głosów za, bez głosów przeciw i wstrzymujących się) rządowy projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, który zakłada utworzenie i prowadzenie krajowego rejestru elektronicznego przedsiębiorców transportu drogowego. Obecnie ustawa trafi do Senatu.

Share
d1voksw

"Projekt dotyczy wypełnienia przez Polskę zobowiązań nałożonych przez UE w zakresie utworzenia i prowadzenia krajowego rejestru elektronicznego przedsiębiorców transportu drogowego, którzy od właściwego organu uzyskali zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego" - czytamy na stronie internetowej Sejmu.

Wcześniej w uzasadnieniu projektu podawano, że zgodnie z art. 16 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1071/2009 każde państwo członkowskie prowadzi krajowy rejestr elektroniczny przedsiębiorców transportu drogowego, którzy od wyznaczonego przez to państwo właściwego organu uzyskali zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Przetwarzanie danych, które zawiera rejestr, podlega kontroli wyznaczonego w tym celu organu publicznego. Odpowiednie dane znajdujące się w krajowym rejestrze elektronicznym są dostępne dla wszystkich właściwych organów danego państwa członkowskiego. Rozporządzenie przewiduje, że państwa członkowskie podejmują wszelkie niezbędne działania w celu zapewnienia, aby krajowe rejestry elektroniczne zostały połączone ze sobą i były dostępne w całej Wspólnocie poprzez krajowe punkty kontaktowe, odpowiedzialne za wymianę informacji.

Dane, które będą gromadzone w rejestrze, będą dotyczyć: przewoźników drogowych (firma i forma prawna, adres siedziby, rodzaj posiadanego zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, liczba pojazdów, numer seryjny licencji wspólnotowej oraz uwierzytelnionych odpisów), osób zarządzających transportem drogowym, nałożonych na nich kar, a także osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi przedsiębiorcy.

Przyjęta ustawa przewiduje, że rejestr prowadzony będzie w systemie teleinformatycznym przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

(ISBnews)

d1voksw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1voksw
d1voksw