Trwa ładowanie...

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową

Sejm uchwalił w piątek ustawę okołobudżetową. Zmienia ona kilkanaście ustaw i wprowadza m.in. wyższe stawki VAT, obniża zasiłek pogrzebowy, wprowadza ulgi w przejazdach dla studentów.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetowąŹródło: PAP
d3pzbvo
d3pzbvo

Na wniosek grupy posłów przeprowadzono reasumpcję głosowania dotyczącego kilku poprawek, głosowano też ponownie nad całością ustawy. W pierwszym głosowaniu za przyjęciem ustawy głosowało 220 posłów; 190 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. W ponownym głosowaniu za ustawą opowiedziało się 207 posłów, 184 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Ustawa okołobudżetowa przewiduje m.in. zmianę stawek podatku VAT od 1 stycznia 2011 r. do końca grudnia 2013 r. W tym czasie będą obowiązywać trzy nowe stawki VAT: 5 proc., 8 proc. i 23 proc. Wprowadzona zostanie 5-proc. stawka na żywność, książki i czasopisma specjalistyczne.

Zgodnie z ustawą z obecnych 6 tys. 395,7 zł do 4 tys. zł obniżony zostanie zasiłek pogrzebowy.

Przepisy wprowadzają ulgi dla studentów na przejazdy koleją i autobusami - w wysokości 49 proc. i 51 proc. Ponadto zamrażają wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Ich pensje zostaną utrzymane na poziomie 2008 r.; we wrześniu 2011 r. ma nastąpić jedynie podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli.

d3pzbvo

Ponowne głosowanie dotyczyło poprawek PSL. Proponowane zmiany raz jeszcze uchwalono - pomimo negatywnej opinii komisji finansów zgodzono się, by utrzymać w 2011 r. ulgi w akcyzie dla biopaliw, a w 2012 r. utworzyć fundusz promocji wytwarzania i wykorzystania biokomponentów i biopaliw. Ma nim dysponować minister gospodarki. Fundusz miałby pochodzić z 1,5-proc. akcyzy od paliw silnikowych uzyskanych przez budżet w poprzednim roku.

Wcześniej podczas debaty sejmowej wiceminister finansów Jacek Kapica informował, że resort finansów popiera pomysł stworzenia takiego funduszu; zaznaczył jednak, że miał być on wprowadzony w ramach nowelizacji ustawy o biopaliwach, przygotowywanej przez MF wspólnie z Ministerstwem Gospodarki.

W piątek podczas głosowania najpierw przyjęto poprawkę PiS, która zakładała wykreślenie z ustawy proponowanej przez rząd likwidacji obniżonych stawek akcyzy na paliwa z biokomponentami. W ponownym głosowaniu Sejm odrzucił tę poprawkę, gdyż powodowałaby ona, że wcześniej uchwalone poprawki PSL zniknęłyby z ustawy.

Nowa ustawa znosi możliwość nieodpłatnego przekazywania nieruchomości Agencji Nieruchomości Rolnych m.in. Lasom Państwowym, PAN, szkołom publicznym i zarządzającym specjalnymi strefami ekonomicznymi. Agencja nie będzie też mogła nieodpłatnie przekazywać ziemi samorządom, z wyjątkiem nieruchomości należących do Agencji Nieruchomości Rolnych, zajętych pod drogi gminne lub wojewódzkie i przeznaczone pod drogi w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

d3pzbvo

Agencja będzie mogła bez przetargu zamieniać grunty z dzierżawcami nieruchomości należących do Agencji. Posłowie odrzucili wniosek mniejszości zgłoszony przez SLD, by ANR mogła nieodpłatne przekazywać grunty publicznym szkołom wyższym.

Posłowie przyjęli zaproponowaną przez PO poprawkę, która zdejmuje z operatorów telekomunikacyjnych obowiązek indywidualnego informowania swoich klientów o zmianie cennika lub warunków umowy, jeżeli zmiana ta wynikałaby z wprowadzenia nowych stawek VAT. Informację o nowych cennikach operatorzy będą musieli jednak podać do publicznej wiadomości.

Przeszła też poprawka SLD, by państwowe jednostki, które prowadzą szkoły, na oddzielnym rachunku gromadziły dochody uzyskiwane m.in. za wyżywienie i zakwaterowanie uczniów i młodzieży w bursach i internatach, ze spadków, zapisów i darowizn, z odszkodowań i wpłat za utracone lub uszkodzone mienie, świadczenia usług, czy też z opłat egzaminacyjnych.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

d3pzbvo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pzbvo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj