Trwa ładowanie...

Sejm w sprawie niższej stawki VAT na ciastka

Nie wystarczy, by ciastka nie zawierały barwników i konserwantów, by były objęte preferencyjną stawką podatku VAT - uznali posłowie komisji finansów publicznych i negatywnie zaopiniowali Sejmowi senacką poprawkę zawierającą odpowiednie przepisy.

Sejm w sprawie niższej stawki VAT na ciastkaŹródło: Jupiterimages
d3t6o7q
d3t6o7q

Do znowelizowanej we wrześniu ustawy o podatku od towarów i usług senatorowie zgłosili łącznie dziesięć poprawek. Debata nad nimi odbyła się w czwartek w Sejmie. Głosowanie - w piątek.

Sprawozdawca sejmowej komisji finansów publicznych Bożena Szydłowska (PO) wyjaśniła, że z tych dziesięciu poprawek komisja pozytywnie opiniuje osiem.

Przyjmując poprawkę dotyczącą stawki podatku na ciastka Senat uznał, iż jedynie wyroby nie zawierające konserwantów lub barwników syntetycznych mogą korzystać z obniżonej stawki podatku.

Zdaniem Senatu uzasadnione jest promowanie, również za pomocą preferencyjnej stawki podatku, zdrowszych wyrobów ciastkarskich. Komisja finansów publicznych uznała jednak, że w takim wypadku należałoby dodać także termin przydatności poniżej 14 dni i zaopiniowała poprawkę do odrzucenia.

d3t6o7q

Przyjmując poprawkę dotyczącą stawek VAT dla wypożyczalni video Senat kierował się przekonaniem, iż wszelkie formy wypożyczania filmów powinny być traktowane pod względem podatkowym jednakowo.

Poprawka zakładała, iż obniżona stawka podatku VAT będzie miała zastosowanie także do fizycznego wypożyczania filmów na takich nośnikach jak np. DVD, podobnie jak to ma miejsce z wypożyczaniem filmów za pośrednictwem satelity, internetu lub telewizji kablowej.

Jednak posłowie nie podzielili tej opinii, uważając, że wypożyczalnie nie powinny korzystać z preferencyjnej stawki. Tę poprawkę komisja również zaopiniowała negatywnie.

d3t6o7q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t6o7q