Trwa ładowanie...

Sejm za podwyższeniem wynagrodzeń syndyków o VAT

Wynagrodzenia syndyków, nadzorców sądowych, zarządców i kuratorów, którzy płacą podatek od towarów i usług, będą podwyższone o kwotę tego podatku - przewiduje uchwalona przez Sejm we czwartek nowela prawa upadłościowego i naprawczego oraz ustawy o KRS.

Sejm za podwyższeniem wynagrodzeń syndyków o VATŹródło: Jupiterimages
d1g16ds
d1g16ds

Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 406 posłów, nikt nie głosował przeciw, ani nikt się nie wstrzymał.

Nowela zakłada, że wynagrodzenia syndyka, oraz zaliczki na poczet wynagrodzenia, nadzorcy sądowego i zarządcy, którzy płacą podatek od towarów i usług, będą podwyższone o kwotę tego podatku.

Kwota ta ma być zgodna ze stawką VAT przewidzianą dla danego rodzaju czynności w odrębnych przepisach i obowiązującą w dniu orzekania o tym wynagrodzeniu. Podwyżka obejmie także wynagrodzenia tymczasowego nadzorcy sądowego i zarządcy przymusowego.

Analogiczne przepisy znajdą się w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym. Dzięki nim wynagrodzenia kuratorów zobowiązanych do płacenia podatku od towarów i usług, a także zaliczki im przyznawane, zostaną podwyższone o kwotę podatku VAT.

W przypadku, gdy kuratorzy, syndycy, nadzorcy i zarządcy skorzystają ze zwolnienia z podatku VAT, ich wynagrodzenie nie będzie zwiększane. Sąd przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia powinien zbadać, czy osoby te wykorzystały tę możliwość.

Teraz ustawa trafi do Senatu. Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

d1g16ds
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g16ds