Sejm za tzw. odpowiedzialnością solidarną przy VAT
Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej, która ma ukrócić oszustwa podatkowe w handlu stalą - m.in. poprzez wprowadzenie odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania podatkowe.
W głosowaniu wzięło udział 450 posłów; za uchwaleniem nowelizacji głosowało 237 osób, przeciw było 44, a 169 wstrzymało się od głosu.
Przygotowane przez rząd propozycje zmian w ustawie o VAT oraz Ordynacji podatkowej mają za zadanie walkę z wyłudzeniami i oszustwami podatkowymi. Chodzi o nadużycia w handlu stalą, paliwami i złotem, czyli tzw. towarami wrażliwymi.
Według resortu finansów oszustwa podatkowe w tym obszarze powodują nie tylko straty dla budżetu, ale także ograniczają konkurencję na rynku i możliwości działania uczciwych podatników.
Ustawa przewiduje trzy zasadnicze rozwiązania. Przede wszystkim rozszerza zakres mechanizmu odwróconego obciążenia VAT-em (w tej procedurze nabywca, a nie dostawca rozlicza VAT) na obrót niektórymi wyrobami stalowymi. Mechanizmem tym mają też być objęte niebezpieczne odpady zawierające metal, odpady z papieru i tektury oraz niektóre surowce wtórne.
Nowelizacja wprowadza też instytucję odpowiedzialności podatkowej nabywcy za zobowiązania podatkowe w VAT sprzedawcy, w transakcjach "towarami wrażliwymi". Zaproponowano także skrócenie do miesiąca rozliczeń VAT w obrocie tymi towarami.
Zdaniem resortu finansów zmiany wpłyną pozytywnie na dochody budżetu państwa.
Zmiany od dłuższego czasu postulowała branża hutnicza, widząc w nich remedium na nieuczciwą konkurencję. Zgodnie z danymi MF sprzed kilku miesięcy, 60 zakończonych kontroli skarbowych dotyczących lat 2012-2013 w handlu stalą ujawniło wyłudzenia ok. 130 mln zł VAT. Szacowana skala wyłudzeń ujawnionych razem z kontrolami, które ciągle trwają, może wynieść ok. 500 mln zł.
Podczas prac nad nowelizacją wprowadzono poprawki dotyczące zwolnienia od podatku produktów i usług firm handlowych przekazujących towary spożywcze na potrzeby działalności charytatywnej na krótko przed upływem okresu ważności tych towarów. Dotychczas do tego byli upoważnieni tylko producenci.
Zgodnie ze zmianami w przypadku wykorzystania przez organizacje pożytku publicznego tych towarów do innego niż przeznaczony celu - niezgodnie z celem charytatywnym - konsekwencje podatkowe będą ponosić te organizacje charytatywne.
Według posłów Ruchu Palikota wprowadzenie odpowiedzialności solidarnej w VAT jest kontrowersyjnym rozwiązaniem. Spowoduje, że przedsiębiorcy będą musieli zastanawiać się, czy sprzedawca ma tańszy produkt, bo jest oszustem, czy dlatego, że ma dobry model biznesowy. RP zapowiedziało, że zaskarży te przepisy do Trybunału Konstytucyjnego.
Teraz ustawa trafi do Senatu.