Trwa ładowanie...
d47ptyc

Sejm znowelizował ustawę ws. terminalu LNG w Świnoujściu

19.02. Warszawa (PAP) - Budowę dwóch gazociągów w województwie dolnośląskim przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu...
Share
d47ptyc

19.02. Warszawa (PAP) - Budowę dwóch gazociągów w województwie dolnośląskim przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 423 posłów, nikt nie był przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Rząd dopisał do specjalnej ustawy, która pozwoliła na rozpoczęcie budowy terminalu LNG w Świnoujściu budowę dwóch gazociągów w woj. dolnośląskim. Chodzi o gazociąg od granicy z Niemcami w Lasowie do magazynu gazu w Wierzchowicach k. Milicza oraz o gazociąg Jeleniów - Dziwiszów k. Jeleniej Góry. Inwestorem ma być państwowa spółka Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.

d47ptyc

Sejm odrzucił poprawkę PiS, która zakładała dopisanie do listy trzech innych gazociągów - Hermanowice - Tworzeń (przez województwa: podkarpackie małopolskie i śląskie), Skoczów - Oświęcim (Śląskie, Małopolskie) i Zdzieszowice - Wrocław (Opolskie, Dolnośląskie).

Według wiceministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, zaproponowane przez rząd dwa gazociągi - pomimo że dotyczą Dolnego Śląska, mogą być traktowane jako inwestycje towarzyszące terminalowi LNG w Świnoujściu. Jak mówił w ubiegłym tygodniu w Sejmie, budowa gazociągów pozwoli na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju. Rozbudowa węzła na granicy w Lasowie umożliwi eksport gazu, gdy zacznie pracować terminal gazowy.

Budzanowski przedstawiając w ub. tygodniu posłom sejmowej komisji skarbu informacje o przebiegu prac nad terminalem w Świnoujściu zapewnił, że terminy przewidziane w harmonogramie są dotrzymywane i pierwszy statek będzie mógł zawinąć do terminalu po 30 czerwca 2014 r.

Spółka Polskie LNG wybiera obecnie konsorcjum, które zbuduje terminal. Uzyskano już potrzebne do przygotowania budowy zgody i pozwolenia środowiskowe. Spółka chce podpisać umowę na budowę terminalu w maju 2010 r. Ma się ona rozpocząć w drugiej połowie 2010 r.

d47ptyc

Budzanowski zapewnił, że pomimo zawarcia długoterminowej umowy na dostawy gazu z Rosji, budowa terminalu będzie kontynuowana i zakończy się w terminie.

Dzięki terminalowi LNG drogą morską będzie można pozyskać do 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie. W zależności od zapotrzebowania, możliwa będzie rozbudowa terminalu do 7,5 mld m3, bez konieczności powiększania terenu, na którym powstanie. Obecnie Polska zużywa ok. 14 mld m3 gazu rocznie. (PAP)

dol/ pad/ mag/ asa/

d47ptyc

Podziel się opinią

Share
d47ptyc
d47ptyc