Trwa ładowanie...
dd5l09a

Sejmowa komisja finansów odrzuciła poselskie projekty ws. opcji walutowych

10.6.Warszawa (PAP) - Sejmowa Komisja Finansów Publicznych
opowiedziała się w piątek za odrzuceniem w pierwszym czytaniu
trzech poselskich projektów ustaw mających na celu...

Share
dd5l09a

10.6.Warszawa (PAP) - Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się w piątek za odrzuceniem w pierwszym czytaniu trzech poselskich projektów ustaw mających na celu rozwiązanie problemów wynikających z opcji walutowych.

Wniosek o odrzucenie projektów PSL, Lewicy i PiS złożył poseł PO Sławomir Neumann.

Poselskie projekty ustaw dotyczą rozwiązania takich sytuacji, w których między bankiem a przedsiębiorcą zawarta została asymetryczna umowa w sprawie opcji (chodzi o nierównomiernie rozłożone ryzyko na strony umów) lub gdy umowa była zawarta w wyniku zastosowania przez bank lub firmę inwestycyjną nieuczciwych praktyk.

dd5l09a

PSL i Lewica chciały m.in., żeby w przypadku braku ugody między przedsiębiorstwami i bankami firmy mogły odstępować od umowy o opcje oraz, żeby w czasie negocjacji nie było można ogłosić ich upadłości. PiS proponował, aby w przypadku braku porozumienia między bankiem a firmą o ewentualnym unieważnieniu umowy decydowały sądy.

Według przewodniczącego sejmowej komisji finansów Zbigniewa Chlebowskiego (PO), projekty te zawierają regulacje "niezgodne z konstytucją, prawem unijnym i bardzo szkodliwe dla gospodarki, całego sektora finansowego i bankowego".

Szef klubu PO wyjaśnił we wtorek, że ponad 70 proc. umów opcyjnych już zostało rozwiązanych, a w lipcu mają zostać rozwiązane pozostałe. "Porozumienie między przedsiębiorcami a bankami jest najlepszą formą rozwiązania tego problemu" - podkreślił Chlebowski. Dodał, że rząd nie przewiduje żadnych innych rozwiązań.

W połowie kwietnia sejmowa Komisja Ustawodawcza zdecydowała, że - mimo zastrzeżeń co do zgodności z konstytucją i prawem unijnym poselskich projektów PiS, PSL i Lewicy, dotyczących opcji walutowych - można nad nimi dalej pracować i projekty trafiły do Komisji Finansów Publicznych. (PAP)

mmu/ jzi/ je/ jra/ pam/

dd5l09a

Podziel się opinią

Share
dd5l09a
dd5l09a