Sejmowa komisja za świętem Trzech Króli wolnym od pracy
Za ustanowieniem Święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy opowiedziała się sejmowa komisja Przyjazne Państwo
Za ustanowieniem Święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy opowiedziała się sejmowa komisja Przyjazne Państwo. Komisja rekomenduje Sejmowi przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy.
Jak powiedział PAP przewodniczący Komisji Jerzy Kozdroń (PO) - jednocześnie planowane jest też wprowadzenie zapisu, że jeżeli święto będzie przypadać w dzień ustawowo wolny od pracy, to nie będzie obniżać wymiaru czasu pracy - tzn. nie będzie sobie można odebrać go jako dnia wolnego.
Jak tłumaczył, wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli (6 stycznia) w okresie od roku 2011 do roku 2020 przyniesie dodatkowo dziewięć (w 2018 roku 6 stycznia przypada w sobotę) dni wolnych od pracy. Natomiast zniesienie prawa do dobierania dnia wolnego od pracy za święto przypadające w sobotę w tym samym okresie sprawi, że będzie osiem dodatkowych dni roboczych.
Projekt przedstawiła w styczniu PO, która poprzednio, w 2009 roku w trakcie debaty nad dwoma projektami (obywatelskim i autorstwa PiS) ws. ustanowienia Święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy, wnioskowała o ich odrzucenie. PO argumentowała wówczas, że w dobie kryzysu Polski nie stać na dzień dodatkowo wolny od pracy.
Wolny dzień 6 stycznia obowiązywał w Polsce do 1960 r., a obecnie obowiązuje w dziewięciu krajach UE: w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii. 6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny.