Senacka komisja za ulgą za internet mobilny

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych opowiedziała się we wtorek za przyjęciem z poprawkami nowelizacji ustawy o CIT i PIT, która przewiduje m.in. rozszerzenie ulgi internetowej i zmianę zasad rozliczeń z dziećmi przez osoby samotne.

Senacka komisja za ulgą za internet mobilny
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Senatorowie zdecydowali, że do ustawy należy wprowadzić 29 poprawek. Są to poprawki doprecyzowujące bądź wskazane przez biuro legislacyjne i uzgodnione z resortem finansów.

Wiele z nich dotyczy m.in. na doprecyzowanie tzw. zasady kontynuacji przy przekształceniach w spółkach osobowych. Zmieniono także miejsca publikacji definicji pracowniczego programu emerytalnego. Znajdzie się ona nie w tzw. słowniczku, ale w przepisach dotyczących programów. Wprowadzono także vacatio legis dla firm, dla których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Nowe przepisy zaczną je obowiązywać po zakończeniu ich roku podatkowego, a nie 1 stycznia 2011 r.

Nowelizacja jest efektem zmian przygotowanych niezależnie przez rząd i posłów z komisji "Przyjazne państwo".

Zmiana przewiduje m.in. możliwość uzyskania ulgi za mobilny internet. Zgodnie z obecnymi przepisami, do ulgi internetowej uprawniają wydatki na internet "w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika". Przepisy nie zabraniają odliczenia wydatków na internet mobilny, ale odpowiednich regulacji brakuje w ustawie. Od dochodu można odliczyć do 760 zł. Po zmianie przepisów ulga obejmie też wydatki za korzystanie z internetu w kawiarenkach internetowych.

Nowelizacja dotyczy także wspólnie rozliczających się z fiskusem małżeństw. W takim przypadku podatek określa się dla obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków (do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów opodatkowanych ryczałtem). Z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów muszą wystąpić oboje małżonkowie. Wspólne opodatkowanie będzie możliwe także w kolejnych latach, bez konieczności składania następnych wniosków.

Uchwalone przez Sejm przepisy precyzują też pojęcie "osoby samotnie wychowującej dzieci", której przysługuje preferencyjne opodatkowanie. Dzięki temu będą mogły z niego korzystać jedynie te osoby, które samotnie wychowują własne lub przysposobione dzieci, a nie wszystkie osoby stanu wolnego, które posiadają dzieci. Zasada ta ma mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych jeszcze w tym roku.

Sejm przyjął propozycję rządu, by ustawy o CIT i PIT dostosować do prawa wspólnotowego - zagraniczne fundusze inwestycyjne i emerytalne zostaną zwolnione z CIT. Obecnie prawo do zwolnienia mają jedynie fundusze działające na podstawie polskich.

W ustawie o PIT wprowadzono zapis zwalniający z podatku osoby fizyczne, które są akcjonariuszami uczestniczącymi w wymianie udziałów. Wprowadzona została definicja pracowniczego programu emerytalnego. W związku z decyzją Komisji Europejskiej z ub.r. zlikwidowana zostanie, od 1 maja 2011 r., ulga podatkowa dla producentów biokomponentów. Nowelizacja usuwa też wątpliwości związane z przenoszeniem kontrolnych pakietów między spółkami.

Źródło artykułu:PAP
ulgainternetcit

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)