Senat: bez poprawek do ustawy o płatnościach bezpośrednich

Senatorowie na czwartkowym posiedzeniu Izby nie wnieśli poprawek do znowelizowanej ustawy o płatnościach przyznawanych rolnikom w ramach unijnych dopłat bezpośrednich. Nowe przepisy umożliwią przekazanie dodatkowych pieniędzy za 2013 rok.

Za przyjęciem uchwały głosowało 56 senatorów, a 27 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja jest następstwem wejścia w życie unijnego rozporządzenia, zmieniającego dotychczasowe przepisy w zakresie stosowania płatności bezpośrednich dla rolników w odniesieniu do roku 2013.

Zgodnie z projektowanymi przepisami dopłaty będą przyznawane rolnikom, którzy otrzymywali za 2012 r. tzw. krajowe płatności uzupełniające, czyli producentom zbóż, roślin oleistych, wysokobiałkowych i motylkowatych, roślin paszowych uprawianych na trwałych użytkach zielonych, chmielu, skrobi ziemniaczanej i tytoniu.

W Polsce dopłaty bezpośrednie składały się dotychczas z dwóch części; była to tzw. płatność jednolita, która przysługiwała wszystkim posiadaczom ziemi (nawet jeżeli jej nie uprawiali), oraz płatność uzupełniająca, płacona z krajowego budżetu i przeznaczona tylko dla niektórych sektorów produkcji.

Wnioski o przyznanie tzw. przejściowego wsparcia krajowego za 2013 r. będzie można składać od 15 marca do 15 maja br. Dokumenty przyjmować będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Środki finansowe przeznaczone na ten cel zostaną określone w projekcie budżetu na 2014 r. i mają wynosić ok. 2 mln zł.

Ustawa ma wejść w życie 15 marca br.

Teraz nowelizacja trafi do podpisu prezydenta.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)