Trwa ładowanie...
chorobowe
21-02-2014 08:50

Senat poparł ustawę dot. zwolnień chorobowych sędziów i prokuratorów

Za okres przebywania na chorobowym grupy te mają otrzymywać 80 proc. wynagrodzenia

Share
Senat poparł ustawę dot. zwolnień chorobowych sędziów i prokuratorówŹródło: ˆ Subbotina Anna - Fotolia.com
d3jg7mw

Wprowadzenie dla sędziów i prokuratorów takich samych zasad wynagrodzenia za okres choroby, jak w przypadku pozostałych ubezpieczonych, przewiduje ustawa, którą w czwartek poparł Senat. Za okres przebywania na chorobowym grupy te mają otrzymywać 80 proc. wynagrodzenia.

Nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych, o prokuraturze i o Sądzie Najwyższym poparło 52 senatorów, 23 było przeciwko, dwie osoby wstrzymały się od głosu.

d3jg7mw

Senat zaproponował do ustawy poprawki dające sędziom i prokuratorom możliwość odwołania się od opinii lekarza orzecznika do komisji lekarskiej ZUS. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

Rząd, który przygotował zmiany przepisów, przyznawał, że sędziowie, a także prokuratorzy - w ramach swych obowiązków - sprawują specyficzny rodzaj służby państwowej, dlatego też nie można mówić o tym, iż są zatrudnieni w klasycznym sensie tego słowa. Zaproponowano zatem, by kwestie świadczeń za zwolnienia chorobowe regulować w ustawach właściwych dla tych zawodów, ale tak samo, jak stanowi powszechna reguła z kodeksu pracy, odnosząca się do pracowników. Świadczenia te mają więc wynosić 80 proc. wynagrodzenia, jak u innych zatrudnionych, co stanowi kodeks pracy.

Ustawa przewiduje wyjątki, np. w sytuacji, gdy zwolnienie jest wynikiem wypadku przy pracy lub jeśli choroba wynikła w związku z czynnościami służbowymi sędziego lub prokuratora, atakiem na niego, wtedy sędzia lub prokurator na zwolnieniu nadal będzie pobierał 100 proc. wynagrodzenia.

Podobnie jak w powszechnym systemie ubezpieczeń, 100 proc. wynagrodzenia będzie też przysługiwać, gdy zwolnienie lekarskie wynika z tego, że sędzia lub prokuratorka jest w ciąży. 100 proc. wynagrodzenia będzie się też należeć, gdy sędzia lub prokurator pójdzie na zwolnienie w związku z tym, że został dawcą narządów lub tkanek.

MA

d3jg7mw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jg7mw