Senat przyjął ustawę o wolnym w Trzech Króli
Senat przyjął w czwartek nowelizację kodeksu pracy, która wprowadza dzień wolny od pracy 6 stycznia - w święto Trzech Króli.
21.10.2010 | aktual.: 21.10.2010 18:25
Za ustawą głosowało 82 senatorów, żaden nie był przeciwny, jeden wstrzymał się od głosu. Izba przyjęła kilka poprawek redakcyjnych.
Obecnie kodeks pracy stanowi, że "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Nowelizacja wprowadza zapis, zgodnie z którym jeżeli święto przypada w dzień wolny przy pięciotygodniowym dniu pracy - także w sobotę, nie obniża to wymiaru czasu pracy.
Przyjęta przez Senat ustawa, którą Sejm uchwalił pod koniec września, zmierza zarazem do usunięcia z Kodeksu pracy przepisu, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Ma to wyrównać gospodarce straty, jakie wiązałyby się z dodatkowym dniem wolnym 6 stycznia.
Zmiany w Kodeksie pracy i w ustawie o dniach wolnych od pracy mają obowiązywać od przyszłego roku.
Obchodzone 6 stycznia święto Trzech Króli było w Polsce dniem wolnym od pracy do 1960 roku.
6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny. W Kościele prawosławnym 6 stycznia to święto Objawienia Pańskiego.