Trwa ładowanie...

Seniorzy dowiedzą się na poczcie, jak nie dać się oszukać

Policja, resort spraw wewnętrznych i Poczta Polska przygotowały kampanię, która ma ostrzegać starszych ludzi przed wyłudzeniami metodą "na wnuczka" i "na policjanta".

Seniorzy dowiedzą się na poczcie, jak nie dać się oszukaćŹródło: WP.PL, fot: Lukas Plewnia/Flickr/CC BY-SA 2.0
dkz5g1e
dkz5g1e

11 tysięcy złotych - tyle tracą średnio ofiary wyłudzeń metodą "na wnuczka" albo "na policjanta", choć rekordowo oszustom udało się ukraść aż 370 tysięcy złotych. Policja, resort spraw wewnętrznych i Poczta Polska przygotowały kampanię, która ma ostrzegać starszych ludzi przed wyłudzeniami.

– Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i modyfikują swoje działania. W ostatnim czasie często wykorzystywaną przez nich metodą jest tzw. kradzież „na policjanta”. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy policji i wyłudzają pieniądze od osób starszych – ostrzega wiceminister spraw wewnętrznych Grzegorz Karpiński.

Jak wyjaśnia, statystycznie w trakcie jednego przestępstwa ofiary oszustw „na wnuczka” lub „na policjanta” tracą ponad 11 tys. złotych. – Najwyższa strata poniesiona do tej pory sięgnęła kwoty 370 tys. złotych – dodaje Karpiński.

MSW uważa, że w takich przypadkach najważniejsza jest profilaktyka - jeżeli będziemy znali sposób działania oszustów, to nie pozwolimy się okraść. Stąd porozumienie resortu, policji i Poczty Polskiej. W ramach akcji informacyjnej przygotowano 4,5 tys. plakatów i 225 tys. ulotek dotyczących metod „na wnuczka” i „na policjanta”. Zostały one przekazane do 4500 placówek pocztowych w całym kraju - po 1 plakacie i 50 ulotek na placówkę. Plakaty są eksponowane w widocznych miejscach na terenie obiektów, a ulotki rozdawane przez pracowników poczty starszym osobom.

– Zwracam się również z apelem do rodzin i opiekunów osób starszych, aby poinformowały swoich bliskich, że policja nigdy nie prosi o pieniądze na prowadzenie swoich działań. To najprostszy i najskuteczniejszy sposób, aby uchronić je przed ryzykiem utraty oszczędności – podkreśla wiceminister Karpiński.

Z policyjnych informacji wynika, że coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia. W pierwszym półroczu 2015 roku policjanci odnotowali 1572 próby wyłudzenia pieniędzy tą metodą. W ponad tysiącu zakończyło się to na usiłowaniu. Dokonano 562 oszustw, w tym „na policjanta” – 401, a „na wnuczka” – 161. Łączne straty wyniosły ponad 17,5 mln. złotych. Zatrzymano 137 sprawców.

dkz5g1e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkz5g1e