Trwa ładowanie...

Serinus odkrywa nowe złoże na odwiercie M-17

Zaskakujące odkrycie sprółki należącej do najbogatszego Polaka. Podczas testów strefy S7 na odwiercie Makiejewskoje-17 spółka Serinus Energy uzyskała przepływ gazu na poziomie ponad 25 tys. m sześc. dziennie. Wcześniej do tej formacji nie były przypisane żadne wielkości rezerw, zatem jest to całkiem nowe odkrycie na terenie pola Makiejewskoje

Serinus odkrywa nowe złoże na odwiercie M-17Źródło: newspix.pl
d3apk6e

.

Nowe dane wskazują, że strefa S7 zawiera warstwę gazu opłacalnego do wydobycia, o grubości 5,5 metra. Wcześniej rejestry wskazywały tę formację jako potencjalnie zawierającą węglowodory, ale uznawano, że do rozpoczęcia produkcji niezbędne będzie przeprowadzenie stymulacji. Według obecnych danych, może to nie być konieczne. Spółka zaznacza jednocześnie, że strefa nadal brana jest pod uwagę w planowanym na październik programie stymulacji.

Serinus planuje rozpoczęcie wydobycia z dwóch stref odwiertu M-17: S6 i S7. Stymulacja hydrauliczna wymagana będzie jedynie w przypadku pierwszej z nich. Aby rozpocząć wydobycie ze strefy S7, konieczne będzie zastosowanie urządzenia snubbing unit, które obecnie używane jest przy odwiercie Olgowskoje-4. Do czasu przetransportowania sprzętu, na terenie Makiejewskoje-17 odbywać się będą dalsze testy strefy S6. Rejestry wykazały obecność w niej warstwy gazu o grubości 9 metrów, potencjalnie opłacalnego do wydobycia.
- Wyniki testów odwiertu M-17 są dla nas pozytywnym zaskoczeniem. Braliśmy pod uwagę rozpoczęcie wydobycia ze strefy S6, ale mało kto spodziewał się, że S7 zawiera aż tak duże ilości gazu. Gdy tylko dostępne będą odpowiednie urządzenia, ruszymy z kolejnymi pracami przy tej strefie. Cieszymy się z kolejnego sukcesu, szczególnie, że został on osiągnięty w trudnych warunkach. Należą się za to specjalne podziękowania dla kolegów z KUB-Gasu. Najważniejsze jest jednak to, że nasze prace odbywają się bez jakichkolwiek zakłóceń- powiedział Jakub Korczak, Wiceprezes ds. Relacji Inwestorskich i Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

d3apk6e

Prace nad odwiertem Makiejewskoje-17 rozpoczęły się w listopadzie 2013 roku. Całkowitą głębokość 3 445 metrów osiągnął on w marcu bieżącego roku. Celem prac było zbadanie stref geologicznych i potencjału złóż, z których trwa wydobycie na odwiercie M-16.

Pole Makiejewskoje jest najbardziej produktywną koncesją Serinus na Ukrainie. Wydobycie prowadzone jest z sześciu odwiertów produkcyjnych i wynosi 422 tys. m sześc. gazu dziennie (294 tys. m sześc. dziennie przypadające na 70 proc. udziału Serinus). Pochodzi z niego ok. 48 proc. całkowitej ukraińskiej produkcji Spółki.

Serinus to międzynarodowa spółka wydobywająca oraz poszukująca ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowany portfel projektów na Ukrainie, w Brunei, Tunezji, Rumunii i Syrii. Prowadzenie z jednej strony produkcji na Ukrainie (wydobycie gazu) i w Tunezji (wydobycie ropy), zaś z drugiej poszukiwań w Brunei, Rumunii i Syrii pozwala na rozłożenie ryzyka, związanego z działalnością w sektorze ropy i gazu.

Akcje spółki są notowane pod symbolem "SEN" zarówno na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW)
, jak i na Giełdzie Papierów Wartościowych w Toronto (TSX).

d3apk6e

Na Ukrainie Serinus posiada faktyczny 70 proc. udział w KUB-Gas LLC,posiadany poprzez 70 proc. udział w KUBGas Holdings Limited. Aktywa KUB-Gas obejmują 100-procentowe udziały w pięciu koncesjach zlokalizowanych w pobliżu Ługańska, miasta w północno-wschodniej części Ukrainy. Produkcja gazu odbywa się na czterech koncesjach.

W Tunezji Serinus posiada faktyczny 100 proc. udział w koncesjach ChouechEssaida, Ech Chouech, Sanrhar and Zinna oraz 45 proc. udział w koncesji Sabria. Produkcja ropy i gazu odbywa się obecnie na czterech koncesjach.

W Brunei Serinus posiada 90 proc. faktyczny udział w umowie o podziale wpływów z wydobycia, uprawniający do poszukiwania i wydobycia ropy oraz gazu ziemnego z Bloku L, obejmującego obszar lądowy i morski o powierzchni 1.123 km² w północnym Brunei.

d3apk6e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3apk6e