Serinus: rekordowy przepływ gazu w odwiercie M‑17

Serinus Energy zakończył testy strefy S6 na odwiercie Makiejewskoje-17. Maksymalny przepływ gazu, jaki udało się uzyskać wyniósł 187 tys. m sześc. Jest to najwyższy poziom, jaki uzyskała Spółka od początku działalności na Ukrainie. ...

Serinus: rekordowy przepływ gazu w odwiercie M-17
Źródło zdjęć: © AFP

11.06.2014 | aktual.: 11.06.2014 14:40

*Serinus Energy zakończył testy strefy S6 na odwiercie Makiejewskoje-17. Maksymalny przepływ gazu, jaki udało się uzyskać wyniósł 187 tys. m sześc. Jest to najwyższy poziom, jaki uzyskała Spółka od początku działalności na Ukrainie. W ciągu najbliższych tygodni odwiert zostanie podłączony do produkcji ze strefy S6, a w dalszych planach Spółki jest jednoczesne wydobycie również z wcześniej testowanej strefy S7. *

Jak informowała Spółka wcześniej, rejestry wykazały w strefie S6 warstwę gazu potencjalnie opłacalnego do wydobycia o grubości 9 metrów. Podczas testów uzyskano przepływ na poziomie 187 tys. m sześc., co jest rekordem dla aktywów Serinus na Ukrainie. Dotychczas, żaden odwiert Spółki nie uzyskał takiej wartości. M-17 zostanie teraz zamknięty oraz podłączony do produkcji. Spółka planuje zakończenie tych prac do połowy lipca.

?Wielkości przepływu uzyskiwane podczas testów obydwu stref odwiertu M-17 utrzymują się na wysokich poziomach. Do połowy lipca planujemy rozpocząć produkcję ze strefy S6, a gdy sytuacja na Ukrainie się uspokoi, wykonamy stymulację strefy S7. Docelowo, chcemy wydobywać gaz z obydwu tych stref.? ? powiedział Jakub Korczak, Wiceprezes ds. Relacji Inwestorskich i Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Urządzenie do prowadzenia prac rekonstrukcyjnych, które ma posłużyć Spółce przy dostosowywaniu odwiertu do produkcji z dwóch stref, jest obecnie transportowane do odwiertu Olgowskoje-11. Na początku czerwca został on orurowany jako potencjalny odwiert produkcyjny, a rejestry wskazały na występowanie w czterech strefach gazu opłacalnego do wydobycia.

Pole Makiejewskoje jest najbardziej produktywną koncesją Serinus na Ukrainie. Wydobycie prowadzone jest z sześciu odwiertów produkcyjnych i wynosi 493 tys. m sześc. gazu dziennie (345 tys. m sześc. dziennie przypadające na 70 proc. udziału Serinus). Pochodzi z niego ok. 57 proc. całkowitej ukraińskiej produkcji Spółki.

serinusukrainaodwiert
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)