Sesja ustawiona pod decyzję ECB

W trakcie notowań azjatyckich dolar zyskał na wartości. Minimum wspólnej waluty wyniosło 1,2658. Na rynku można zaobserwować brak zdecydowania co do przyszłego kierunku zmian. Dziś poznamy z Eurolandu dynamikę PKB za III kwartał.

04.12.2008 08:49

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

W trakcie notowań azjatyckich dolar zyskał na wartości. Minimum wspólnej waluty wyniosło 1,2658. Na rynku można zaobserwować brak zdecydowania co do przyszłego kierunku zmian. Dziś poznamy z Eurolandu dynamikę PKB za III kwartał.

Oczekuje się takiego samego odczytu co poprzednio tzn. 1,4% r/r. Ze względu jednak na sytuację gospodarczą można spodziewać się niższego odczytu. Najważniejszą jednak informacją ze strefy euro będzie decyzja ECB o wysokości stóp procentowych. Nie można wykluczyć, iż główna stopa procentowa zostanie obniżona.

Dziś również BoE podejmie decyzję co do stóp procentowych, co może mieć wpływ na zachowanie funta szterlinga. Z USA poznamy ilość noworejestrowanych bezrobotnych. Oczekuje się wzrostu do poziomu 540 tysięcy, z poprzednich 529. Jednak ze względu na wczorajszy odczyt ADP można spodziewać się wyższego poziomu niż prognozowany. Dynamika zamówień przemysłowych za październik jest spodziewana na poziomie (-4)%, przy poprzednich (-2,5). Oczywiście potwierdzenie prognoz lub nawet niższa wartość nie powinny być zaskoczeniem dla rynku.

Dziś odbędzie się publiczne wystąpienie szefa Fed. W tym przypadku nie powinno być pozytywnego zaskoczenia co do stanu gospodarki. Giełda w nowym Jorku zyskała na wartości. Indeks Dow Jones zamknął się na poziomie 8591,69 pkt., tj. 2,05%. Złoto straciło na wartości. Metal ten osiągnął minimum na poziomie 766,70 usd/oz.

O godzinie 08.02 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,2677 dolara.

Sytuacja techniczna eurodolara: od kilkudziesięciu godzin jest ustabilizowana, notowania poruszają się w przestrzeni 100 – 150 punktów. Widać w związku z tym, że większość inwestorów najprawdopodobniej woli poczekać na dzisiejsze decyzje w sprawie stóp procentowych. Można w związku z tym przyjąć, że równowaga na rynku charakterystyczna będzie przede wszystkim dla pierwszej części dzisiejszego handlu. Zarysowująca się formacja techniczna przypomina klasyczny trójkąt i w ramach takiego obrazu wskazać można na następujące miejsca charakterystyczne: najbliższe wsparcie 1,2630, a opór to 1,2720.

RYNEK KRAJOWY

Na rynku złotego można było zaobserwować wciąż utrzymującą się podaż naszej waluty. Euro osiągnęło maksimum na poziomie 3,8680, a dolar 3,0538. Dziś nie poznamy żadnych istotnych informacji o charakterze makroekonomicznym z naszego kraju. W związku z tym rynek nasz może pozostać w dotychczasowym trendzie. Warto zwrócić uwagę, iż nawet forint węgierski nie ulega takiej deprecjacji jak złoty. Wynika z tego, że złoty jest obecnie bardziej wrażliwy na czynniki inne niż region. Giełda w Warszawie straciła na wartości. Indeks WGI20 zamknął się na poziomie 1700,15 pkt., tj. (-2,15)%.

O godzinie 08.10 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,8740, a za dolara 3,0565 złotego.

Sytuacja techniczna na rynku złotego: USD/PLN – godziny sesji nocnej przynosząc utrzymanie się cen w rejonie ostatnich szczytów potwierdziły potencjał do dalszych wzrostów. Sygnalną większych zmian w kierunku słabszego złotego względem dolara będzie wyjście cen powyżej atakowanej już kilkakrotnie bariery 3,0625. Poranny obraz na wskaźnikach intra day pomimo dość wygrzanego charakteru nie pozwala wykluczyć próby podbicia cen w kierunku wczorajszego szczytu. Dolna bariera – wsparcie to nadal rejon 2,9950. Na rynku pary EUR/PLN również dominuje słaby złoty. Notowania również i w przypadku tej pary trzymają się wygenerowanych ostatnio maksimów, co stwarza niebezpieczeństwo dalszych wzrostów. Tutaj cały czas aktualne pozostają techniczne miejsca charakterystyczne przypisane dla ostatnich dwóch sesji: strefa oporu zlokalizowana jest w przestrzeni 3,8700 – 3,8915 oraz wsparcie zlokalizowane w pobliżu 3,8130. Poranny układ wskaźników technicznych intra day dość wyraźnie ogranicza zakres dalszych wzrostów. Można w
związku z tym przyjąć, że ewentualne podbicie cen powinno po raz kolejny zostać zatrzymane w przestrzeni 3,8700 – 3,8915.

Część techniczna: dr Jarosław Klepacki
Część makroekonomiczna: Maciej Kowal
ECM S.A.

| Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. ECM S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody ECM S.A. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej. |
| --- |

eurozłotykurs
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)