Trwa ładowanie...

Sezon na szyszki. Pensja leży na ulicy

Rozpoczął się zbiór nasion leśnych. Szukanie szyszek dla każdego

Share
Sezon na szyszki. Pensja leży na ulicyŹródło: PAP
d48j6hp

Sezon czas zacząć

Zbiór szyszek daglezji w leśnictwie Odrzykoń k. Krosna (Podkarpackie) rozpoczął sezon pozyskania materiału nasiennego dla szkółkarstwa w południowo-wschodniej Polsce - poinformował we wtorek rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

"Tegoroczny urodzaj nasion drzew leśnych nie należy do najlepszych. U dębu, sosny i jodły oceniany jest jako średni, a buka jako słaby" - powiedział Marszałek.

Dodał, że "zaplanowano zebrać ok. 50 ton szyszek sosny, jodły, świerka i modrzewia oraz ok. 50 ton bukwi i żołędzi (...) Z innych gatunków znaczenie gospodarcze mają brzoza, olsza czarna i jawor, z których również zbierane są nasiona na potrzeby produkcji sadzonek" - zaznaczył rzecznik.

d48j6hp

Żeby zebrać szyszki z daglezji i jodły, zbieracze muszą używać specjalistycznego sprzętu alpinistycznego, który daje asekurację podczas pracy. Najwyższe drzewa mają 50 metrów wysokości, a ich pnie do 30. metra są pozbawione gałęzi.
"To sprawia, że samo dotarcie do korony drzewa wymaga zmontowania 9 lub 10 trzymetrowych segmentów specjalnej drabinki, bez której trudno sobie wyobrazić tę pracę" - podkreślił rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Zbiory odbywają się wyłącznie w wytypowanych drzewostanach nasiennych. Najcenniejsze nasiona pozyskiwane są z drzew matecznych. Mają one najlepsze dla danego gatunku walory genetyczne. W drzewostanach nasiennych krośnieńskiej RDLP jest ponad 500 takich drzew.

Zebrane szyszki trafią do Leśnego Ośrodka Nasiennego w Równem k. Dukli w Beskidzie Niskim. Tam wyłuszcza się z nich nasiona, które są przechowywane nawet przez kilka lat. W ośrodku w Równem przechowuje się także nasiona buka i innych drzew liściastych.

Na wiosnę nasiona trafią do szkółek leśnych, gdzie posłużą do produkcji sadzonek. Część zebranych nasion trafi też do Leśnego Banku Genów w Kostrzycy (Dolnośląskie), gdzie przechowuje się zasoby z najlepszych genetycznie krajowych drzew leśnych.

d48j6hp

Ile można zarobić?

Do zbieractwa należy uzbroić się rękawice ochronne, do tego worek, najlepiej duży parciany, Prowadzenie skupu nie jest trudne i kosztowne, za to zyski, jak na szyszki, spore. Przydałby się też transport, np. przyczepka samochodowa z plandeką.

Skup sprzedaje za kilogram 1,5 - 2 zl, a kupuje za 0,40 - 0,50 zł.

Szyszkami interesują się nawet hipermarkety. Świetnie idą polskie szyszki do Niemiec. Nawet zajmując się tym bardzo amatorsko można dorobić. W końcu, idąc z dziećmi lasem, można spędzić czas na świeżym powietrzu i rozwiązać kilka problemów drobnych finansowych. Dzieci mogą łatwo zamienić to w sezonie z rozdawaniem ulotek.

PAP/Nap

d48j6hp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48j6hp
d48j6hp