Trwa ładowanie...
mieszkanie studenckie
16-09-2018 12:42

Siedem grzechów głównych lokatorów i właścicieli mieszkań. Trudno uwierzyć

Wrzesień to najgorętszy miesiąc na rynku najmu, szczególnie w największych miastach. W samym apogeum tej mieszkaniowej gorączki sprawdzamy, jakie zachowania utrudniają relacje lokatorów i właścicieli mieszkań.

Share
Siedem grzechów głównych lokatorów i właścicieli mieszkań. Trudno uwierzyć Źródło: Fotolia
d195xkf

Choć rynek najmu w Polsce w ostatnich latach rozwija się coraz prężniej, jego kondycja wciąż pozostawia wiele do życzenia. Oprócz niedoboru mieszkań przeznaczonych na wynajem komercyjny, problemem są również standardy panujące wśród najemców i wynajmujących.

Grzechy lokatorów i właścicieli zaczynają się jeszcze przed podpisaniem umowy. Ci pierwsi wydzwaniają o uciążliwych porach (wcześnie rano lub późno w nocy) lub nie stawiają się na umówione wcześniej oględziny, a ci drudzy w publikowanych przez siebie ogłoszeniach zawierają często jedynie szczątkowe informacje.

Jak wynika z raportu Morizon.pl, aż 80 proc. najemców chciałoby uzyskać więcej szczegółów dotyczących bieżących opłat, a blisko 70 proc. narzeka na złą jakość zdjęć dołączonych do ofert.

morizon.pl
Źródło: morizon.pl, fot: grafika

Problemem jest również stan wynajmowanych mieszkań. 42 proc. właścicieli twierdzi, że najemcy nie dbają o powierzony im lokal. 23 proc. zwraca uwagę na zniszczone wyposażenie: uszkodzone meble i sprzęty.

d195xkf

Lokatorzy odbijają piłeczkę, twierdząc, że oferowane warunki i tak są zwykle nienajlepsze, jak na kwotę, której życzą sobie wynajmujący. To zdanie ponad połowy najemców. Blisko co trzeci twierdzi z kolei, że właściciele zatajają usterki i niedoskonałości mieszkania.

Ogromna większość wynajmujących przeprowadza w swoim mieszkaniu wizyty kontrolne - co czwarty odwiedza je nawet raz w miesiącu! Niezapowiedziane inspekcje (w świetle prawa - nielegalne) to jeden z najbardziej irytujących elementów najmu według 25 proc. lokatorów.

morizon.pl
Źródło: morizon.pl, fot: grafika

Konflikty rodzi również nieprzestrzeganie ustalonych wcześniej zasad najmu. Blisko co trzeci wynajmujący przyłapał swojego lokatora na paleniu w mieszkaniu, a co piąty narzeka na najemców hałasujących i zakłócających spokój sąsiadów.

d195xkf

Lokatorzy chcą jednak czuć się w wynajmowanym mieszkaniu jak u siebie i uważają, że część zakazów (jak te dot. zapraszania znajomych) jest trudna do zaakceptowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d195xkf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d195xkf
d195xkf