Słaby rok dla browarów. Ceny piwa ostro w górę
Od stycznia butelka piwa w sklepie podrożała o 40 groszy - wynika z danych GUS. Polskie browary mają za sobą słabe pół roku. Sprzedaż spada, a gusta Polaków w ostatnich latach mocno się zmieniły.
To był najgorszy rok dla producentów piwa od prawie dekady. Przyzwyczaili się oni do sporych wzrostów sprzedaży. Przez ostatnie 10 lat polskie browary zwiększyły produkcję o 14 proc. i w ubiegłym roku nawarzyły 4,14 mld litrów piwa. Roczne spożycie wzrosło zaś z 90 do prawie 100 litrów na głowę.
Na tym jednak koniec. Przynajmniej na razie. - W pierwszym półroczu 2017 r. produkcja piwa w dużych zakładach zmniejszyła się o 3,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r - mówi "Rzeczpospolitej" Paweł Wyrzykowski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.
Wszystko, czego nie wiesz o piwie
W Polsce powstało wiec 2,02 mld litrów piwa. Eksport zaś w pierwszych miesiącach roku spadł o 4 proc. i wyniósł 95,4 mln litrów. Za granicę sprzedawane jest jednak tylko co 12. piwo. Spadek eksportu nie wpływa więc znacznie na produkcję.
Eksperci zwracają uwagę, że w ostatnich latach znacznie zmieniły się upodobania Polaków, jeśli chodzi o piwo.
- Piwna rewolucja z małych browarów wpływa na cały rynek - mówi Mateusz Puślecki, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.
Zamiast tradycyjnego przed laty lagera, na sklepowych półkach widać coraz więcej piw rzemieślniczych czy pszenicznych. Znacznie wzrosło również spożycie piw smakowych i bezalkoholowych.
Złocisty trunek wciąż kupujemy w osiedlowych sklepach. Tam sprzedawane są dwa na trzy piwa. Reszta to dyskonty i hipermarkety. Coraz zwiększy odsetek stanowią również stacje benzynowe.
Polska jest trzecim producentem piwa w Unii Europejskiej. Więcej od nas wytwarzają tylko Niemcy i Wielka Brytania. Po Brexicie więc wskoczymy nawet na drugie miejsce pod tym względem. W sumie w Unii powstaje rocznie 39 bln litrów piwa.