Trwa ładowanie...
d3msmlv

SLD chce referendum; PiS: tonący brzytwy się chwyta

PO, PiS i PJN są przeciwne organizowaniu referendum ws. budowy elektrowni atomowej w Polsce, co zaproponował SLD. Zdaniem PSL nie ma obecnie powodu do pospiesznego przeprowadzania referendum, ale - zdaniem ludowców - społeczeństwo musi mieć możliwość zabierania głosu w tego rodzaju sprawach.

d3msmlv
d3msmlv

Klub SLD przedstawił projekt uchwały dotyczącej przeprowadzenia referendum, w którym Polacy mieliby odpowiedzieć na pytanie: Czy wyraża Pani/Pan zgodę na zbudowanie elektrowni atomowej w Polsce?

Referendum - w ocenie SLD - stworzyłoby warunki "dla ogólnonarodowej debaty, w której zostaną przedstawione korzyści i zagrożenia związane z programem energetyki jądrowej, a także konsekwencje zaniechania tego programu".

Przeciwna referendum jest PO. Jak powiedział poseł Platformy Paweł Olszewski, obecnie nie widzi powodu, aby w Polsce odbyło się takie referendum. Zaznaczył jednak, że jeśli będzie duże oczekiwanie społeczeństwa, to nie wyklucza, iż rząd w przyszłości przeprowadzi referendum. - Energia jądrowa nie ma w tej chwili alternatywy w Polsce. Decyzja rządu, aby pozyskiwać energię z tego źródła jest słuszna. Jestem przekonany, że Polacy podzielają nasze zdanie - dodał Olszewski.

Przeciwko propozycji SLD opowiada się również PiS. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział, że jego ugrupowanie opowiada się "za tym, żeby w Polsce była elektrownia atomowa, żebyśmy mieli dostęp do nowoczesnych technologii", ale jest przeciwne "zmianie źródeł energetycznych z węgla na atom". - W związku z tym jesteśmy przeciwni referendum, (...) bo to jest czysta gra wyborcza SLD - powiedział Błaszczak. - Tonący brzytwy się chwyta, SLD tonie i brzytwy się chwyta - stwierdził polityk PiS.

d3msmlv

Wniosku o przeprowadzenie referendum nie poprze także PJN. Jak powiedziała dziennikarzom wiceszefowa klubu PJN Elżbieta Jakubiak, decyzja w sprawie budowy elektrowni atomowej została już podjęta przez władze naszego kraju i należy ją teraz zrealizować. - Decyzja zapadła, jest miejsce, gdzie ma powstać elektrownia atomowa. Polska musi mieć dostęp do technologii, które są dzisiaj obecne w świecie. Brak elektrowni atomowych określa pozycje państwa na arenie międzynarodowej - podkreśliła.

Wskazała też, że nasz kraj potrzebuje po prostu coraz więcej energii, a nie da się jej uzyskać z tych elektrowni, które mamy obecnie. Opowiedziała się też za powrotem do rozmów z Litwą na temat budowy elektrowni atomowej w Ignalinie.

Z kolei wicepremier Wlademar Pawlak powiedział na konferencji prasowej, że "na dzisiaj zapewne nie ma powodu, abyśmy tak pośpiesznie przygotowywali referendum".

Zaznaczył jednak, że "nie można tracić wiary w społeczeństwo". - Po to przywracaliśmy demokrację, żeby społeczeństwo od czasu do czasu w ważnych sprawach miało okazję zabrać głos. Nie można traktować tego w ten sposób, że społeczeństwo jest pozbawione możliwości wyrażania w takich sprawach opinii - dodał Pawlak.

d3msmlv

Jak mówił, należy brać "pod uwagę potrzebę zasięgania opinii społecznej", ale - podkreślił szef PSL - "trzeba też mieszkańców naszego kraju poinformować o tym, jakie są uwarunkowania". - Dlatego nie zamierzamy grać na emocjach, ale zależy nam na tym, aby poinformować Polaków, jakie są dzisiaj te uwarunkowania - dodał Pawlak.

Zgodnie z konstytucją w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa może być przeprowadzone referendum ogólnokrajowe. Referendum takie ma prawo zarządzić sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów lub prezydent za zgodą senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Polska planuje wybudowanie dwóch elektrowni jądrowych o mocy 3000 MW każda. Pierwszy blok miałby ruszyć w 2020 r. Inwestorem ma być Polska Grupa Energetyczna (PGE), która planuje, że w obu siłowniach wykorzystano by taką samą technologię. Koszty budowy tych elektrowni oraz towarzyszących im inwestycji w rynek energii rząd szacuje na 100 mld zł.

d3msmlv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3msmlv