Trwa ładowanie...

Służba zdrowia w Polsce. Kosztowna starość

Z publikacji "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że osobom w podeszłym wieku najlepiej żyje się w Nowej Zelandii. Tam 87,1 proc. takich osób dobrze ocenia stan swego zdrowia. W Polsce - zaledwie 15,5 proc. osób, które mają 65 lub więcej lat.

Służba zdrowia w Polsce. Kosztowna starośćFot: Gabriel Rocha/flickr (CC BY 2.0)
d1v13hl
d1v13hl

Tymczasem - jak wylicza NFZ - przez następne 15 lat budżet na leczenie Polaków musi wzrosnąć nawet o 12 proc., zaledwie po to, by poziom opieki zdrowotnej pozostał przynajmniej na dzisiejszym poziomie.

Zmiany w finansowaniu wymusi demografia. W 2030 roku będzie o dwa miliony Polaków po sześćdziesiątce więcej niż obecnie. Właśnie ich leczenie kosztuje najwięcej.

Wydatki na pacjenta po 65 roku życia to obecnie 3,5 tys. zł rocznie. Tymczasem średni koszt leczenia jednego Polaka jest ponad dwukrotnie niższy i wynosi 1,3 tys. zł. Najdroższymi pacjentami dla systemu są obecnie mężczyźni w wieku 78 lat.

d1v13hl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v13hl

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj