Trwa ładowanie...

Śmieciowa bomba tyka, Polsce grożą milionowe kary

Polska zarasta hałdami odpadów. Rząd chce rozbroić śmieciową bombę i zmusić nas do segregacji odpadów. Choć projektowane przepisy są wciąż łagodzone, wyższych rachunków za wywóz śmieci raczej nie unikniemy - pisze "Metro".

Śmieciowa bomba tyka, Polsce grożą milionowe karyŹródło: Jupiterimages
d3civ8d
d3civ8d

Ministerstwo Środowiska bije na alarm. Prawie wszystkie nasze śmieci (w 2008 r. aż 86,6%) lądują na wysypiskach, a kraj pokrywa się śmierdzącymi górami sprasowanych odpadów.

Tymczasem Unia Europejska wymaga, żeby większość z nich trafiała do sortowni, zakładów utylizacji i ponownego przerobu. Czasu jest mało, bo już do 2015 r. musimy segregować przynajmniej papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło. W przeciwnym razie grożą nam wielkie sankcje finansowe.

Bez natychmiastowych zmian systemowych Polska nie rozwiąże problemu zarastania śmieciami i dzikich wysypisk. I nie wywiąże się ze zobowiązań wobec UE. Aktualne przepisy tego nie umożliwią - ostrzega resort środowiska.

Póki co powstała już trzecia złagodzona wersja założeń do nowej ustawy, prace nadzoruje rządowy strateg minister Michał Boni. Zamiast rewolucji będzie raczej polityka większych kroków - czytamy na łamach "Metra".

d3civ8d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3civ8d