Soki, mąka, drób i słodycze idą w górę
W pierwszym półroczu zdrożeje większość produktów żywnościowych. Producenci zapowiadają podwyżki, ponieważ ich wydatki na surowce są już rekordowo wysokie i nadal rosną - pisze "Rzeczpospolita".
04.03.2008 | aktual.: 18.06.2008 12:13
_ Podwyżki cen detalicznych przetworów owocowych są konieczne, ponieważ dotychczasowe nie zrekompensowały producentom znacznego wzrostu cen surowców, który miał miejsce w ubiegłym roku _ – wyjaśnia Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Z powodu przymrozków, które zniszczyły wiele sadów, owoce, m.in. jabłka i wiśnie, zdrożały od kilkudziesięciu do kilkuset procent.
Aby nie zahamować popytu, producenci rozłożyli podwyżki w czasie. W ciągu całego 2007 roku ceny detaliczne soku jabłkowego wzrosły o 11 procent. Eksperci szacują, że w pierwszym półroczu soki z owoców krajowych podrożeją o kolejne 10 – 15 procent. O blisko 40 procent mogą do czerwca 2008 roku podrożeć mrożonki z owoców, a o co najmniej 5 – 6 procent dżemy i konfitury.
Zdrożeć mogą także przetwory zbożowe.
_ W ciągu najbliższego półrocza należy się liczyć ze wzrostem cen pieczywa od 25 do 35 procent _ – szacuje Grzegorz Nowakowski, dyrektor Instytutu Polskie Pieczywo. Piekarze, tak jak inni producenci żywności, jako powody wzrostu cen (oprócz drożejących surowców) wskazują rosnące koszty transportu i energii oraz coraz silniejszą presję płacową.
Drożeć będą nie tylko artykuły pierwszej potrzeby, ale także używki. O 5 – 7 procent zdrożeć może piwo. Browary płacą coraz więcej za słód, chmiel i opakowania. Za butelki i spirytus płacą coraz więcej także producenci mocnych alkoholi. Branża szacuje, że w tym półroczu wódka z tzw. średniej półki cenowej (kosztująca nieco ponad 20 zł za pół litra) zdrożeje o jedną dziesiątą.
Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej".
Polecamy:
» Codzienny przegląd prasy ekonomicznej