Trwa ładowanie...
d4jh9z7

Solarium jak papierosy - zakazane do lat 18. Prezydencki projekt ustawy już w Sejmie

Całkowity zakaz korzystania z solarium przez osoby poniżej 18. roku życia, zakaz reklamy tego rodzaju zabiegów i kary do 50 tys. zł. Takie przepisy mogą wkrótce zacząć obowiązywać, ponieważ zgłoszony przez prezydenta projekt ustawy, który traktuje solaria jak papierosy, trafił już do Sejmu. Andrzej Duda chce chronić Polaków, szczególnie młodych, przed rakiem skóry.
Share
Solarium jak papierosy - zakazane do lat 18. Prezydencki projekt ustawy już w Sejmie
Źródło: 123RF.COM
d4jh9z7

Zapowiedziany na początku kwietnia projekt ustawy o solariach już 25 maja trafił do Sejmu. Oznacza to, że zakaz reklamy i udostępniania solariów osobom niepełnoletnim przez osoby młode może zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.

Autorzy przepisów wprost odwołują się do ograniczeń, jakie obowiązują w przypadku papierosów i alkoholu. Autorzy przepisów przyjęli założenie, że "korzystanie z solarium jest równie szkodliwe jak uzależnienie od tytoniu czy alkoholu".

Jak jednak przekonują, obecnie "wiedza na temat szkodliwości tytoniu i alkoholu wydaje się być już wiedzą powszechną, o tyle w przypadku korzystania z solariów wciąż znaczna część społeczeństwa nie jest świadoma ich negatywnego wpływu na zdrowie".

d4jh9z7

Prezydent chce w szczególności chronić przed solariami osoby młode, dlatego, że ich skóra "nie jest jeszcze w pełni dojrzała, co znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe skóry".

"W projekcie ustawy przyjęto rozwiązanie analogiczne do występującego obecnie na gruncie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych" - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Podobnie jak w przypadku sprzedaży alkoholu i papierosów, obsługa solarium będzie mogła zażądać od klienta okazania dowodu osobistego, jeśli będzie mieć wątpliwości, czy dana osoba jest pełnoletnia. Jeśli odmówi, nie będzie mogła skorzystać z solarium.

W lokalach świadczących usługi udostępniania solarium trzeba będzie też umieszczać informacje o treści: "Zakaz udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18 roku życia (art. 5 ust. 1 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium).”

d4jh9z7

Egzekwowaniem zakazu udostępniania solariów niepełnoletnim ma zająć się Sanepid. Kontrole tego typu punktów usługowych będą mogły przeprowadzać także "inne organy w zakresie posiadanych kompetencji".

Tak samo jak w przypadku papierosów, solaria zostaną objęte całkowitym zakazem reklamy i promocji.

Za łamanie ustawy o solariach będą grozić surowe kary finansowe. Sanepid będzie mógł nałożyć na punkt usługowy karę pieniężną od 1000 zł do 50 000 zł.

Ustawa ma wejść w życie w ciągu 3 miesięcy od jej ogłoszenia.

d4jh9z7

O wprowadzenie prawnego zakazu korzystania z solariów przez osoby małoletnie od wielu lat bezskutecznie apelował do kolejnych ministrów zdrowia rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Podkreślał, że wprowadzenie takiego zakazu rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia.

Zapowiedzi wprowadzenia zakazu korzystania z solariów przez młode osoby przyklasnęli onkolodzy. Prof. Piotr Rutkowski z Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie mówił w kwietniu, że tego typu rozwiązania przyjęte są w wielu krajach. - To jest proste działanie dla dobra naszego społeczeństwa, dzieci i młodzieży - powiedział.

Prof. Rutkowski ostrzegał, że korzystanie z solarium przez osoby poniżej 18. roku życia wiąże się z bardzo dużym wzrostem ryzyka zachorowania na nowotwory skóry. W przypadku czerniaka aż o 75 proc.

d4jh9z7

Podziel się opinią

Share
d4jh9z7
d4jh9z7