Trwa ładowanie...

Solorz-Żak o krok od kupna Polkomtelu

Właściciele telekomu zdecydowali o przyznaniu wyłączności na negocjacje zakupu akcji spółki polskiemu miliarderowi

Solorz-Żak o krok od kupna PolkomteluŹródło: WP.PL
dmpx6rr
dmpx6rr

O rozstrzygnięciu poinformowała „Parkiet” osoba zbliżona do transakcji. – Jest decyzja i jest ona zgodna z oczekiwaniami, czyli informacjami przekazywanymi przez prasę – powiedział we wtorek wieczorem nasz rozmówca.

To oznacza, że wyłączność otrzymał Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Cyfrowego Polsatu, który – według doniesień mediów w kraju i agencji międzynarodowych, nigdy niesprostowanych przez żadną ze stron – od początku oferował za operatora sieci Plus najwięcej – około 18 mld zł. Rzecznik Solorza-Żaka Tomasz Matwiejczuk, proszony o potwierdzenie informacji o przyznaniu wyłączności biznesmenowi, odmówił jednak komentarza.

W środę komunikat?

Niewykluczone, że w środę sprzedający ogłoszą decyzję publicznie. Wyjaśnienia wymaga m.in. to, na jak długo biznesmen otrzymał wyłączność oraz czy jest to ostatni etap całej procedury, czy też dopuszcza się możliwość, że w razie niepowodzenia rozmów z Solorzem-Żakiem do gry będą mogli wrócić jego konkurenci. A są to globalny fundusz Apax oraz norweski telekom Telenor.

Cała trójka złożyła ostateczne wiążące oferty zakupu nieco ponad 20 mln akcji Polkomtelu w piątek, 10 czerwca. Niedługo potem, w miniony czwartek, na rynek kapitałowy trafiła informacja, że Solorz-Żak i jego biznesowy partner Heronim Ruta przygotowują się do sprzedaży pakietu akcji satelitarnej platformy telewizyjnej Cyfrowy Polsat.

dmpx6rr

Jednak ani w piątek, ani przez pierwsze dwa dni bieżącego tygodnia do transakcji na akcjach satelitarnej platformy nie doszło. We wtorek wieczorem Cyfrowy Polsat podał, że jego właściciele chcą w sumie sprzedać do 86,1 mln walorów, czyli do 25 proc. wszystkich wyemitowanych. Solorz-Żak ma zachować większościowy pakiet (50 proc. plus jedna akcja). Biorąc pod uwagę kurs Cyfrowego Polsatu na zamknięciu sesji, dzięki ofercie sprzedający uzyskają około 1,4 mld zł.

Na co pieniądze?

Zarówno wielkość oferty, jak i jej obecna wartość są zgodne z domysłami analityków i naszymi szacunkami z soboty. Nie jest do końca jasne, czy środki ze sprzedaży akcji Cyfrowego Polsatu zostaną przeznaczone na zakup Polkomtelu. Osoba zbliżona do Solorza-Żaka zapewniała nas w piątek, że tak nie jest i że finansowanie transakcji zostało zapewnione wcześniej, zanim doszło do złożenia wiążących ofert.

Z kolei sam biznesmen deklarował już mniej jednoznacznie, że to pieniądze na inwestycje w telekomunikacji, w tym potencjalnie na rozbudowę sieci ultraszybkiego Internetu. Jeśli jednak dodatkowe 1,4 mld zł to pieniądze na Polkomtel, to łączna kwota, jaką wyłoży biznesmen, przewyższy 19 mld zł, z czego zapłata za same akcje wyniosłaby około 17 mld zł.

Polkomtel należy do PKN Orlen, KGHM, PGE, Węglokoksu oraz brytyjskiej grupy Vodafone. Ma ok. 14 mln klientów. W 2010 r. miał 7,9 mld zł przychodów i 1,18 mld zł zysku.

Urszula Zielińska

dmpx6rr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmpx6rr