Trwa ładowanie...
d307ehn

Sonel w '14 mniej optymistyczny w związku z ryzykami w Rosji

26.03. Warszawa (PAP) - Czynniki gospodarcze i polityczne stawiają sytuację na rynku rosyjskim pod znakiem zapytania, przez co Sonel mniej optymistycznie patrzy na 2014 r. -...

d307ehn
d307ehn

26.03. Warszawa (PAP) - Czynniki gospodarcze i polityczne stawiają sytuację na rynku rosyjskim pod znakiem zapytania, przez co SonelSonel (Zobacz notowania spółki ») mniej optymistycznie patrzy na 2014 r. - poinformował Krzysztof Wieczorkowski, prezes firmy. Z zysku za 2013 r. zarząd będzie rekomendował niższą dywidendę niż za 2012 r. w związku z inwestycją w Foxytech.

"Istotne dla nas rynki to kraje b. ZSRR, głównie Rosja, a poza tym Chiny i Indie. Dotkną nas polityczne zmiany na wschodzie. Kierunek wschodni to 15-18 proc. naszych przychodów, z czego głównie dotyczy to Rosji. A teraz to stoi pod znakiem zapytania" - powiedział Wieczorkowski podczas środowej prezentacji wyników za ubiegły rok.

"Po I kwartale 2014 r. widzimy, że teraz jest tam słabo i trzeba się liczyć z tym, że kierunek wschodni w tym roku będzie słaby. Mam nadzieję, że uda się to nadrobić na innych rynkach, głównie w Chinach i Indiach" - dodał.

Pytany, czy w 2014 r. możliwa jest poprawa wyników, prezes odpowiedział: "Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe".

d307ehn

"W styczniu byłem większym optymistą. W Rosji wstrzymywane są inwestycje. Trzeba jednak powiedzieć, że tragedii nie ma. Na razie jednak trzymamy się scenariusza optymistycznego" - powiedział.

"Trzeba zaznaczyć, że w Rosji nie ma tąpnięcia. Ten rynek słabł już w IV kwartale 2013 r. Teraz na słabszą gospodarkę nakłada się niepewność polityczna" - dodał.

Wieczorkowski poinformował, że wejście SonelSonel na rynek USA to kwestia "roku-dwóch".

"Podstawowa kwestia przy wchodzeniu na ten rynek to sprawa odpowiedzialności prawnej producenta za produkt. W USA jest ona praktycznie nieograniczona" - powiedział.

d307ehn

"Jednak skupiać się będziemy głównie na rynkach azjatyckich" - dodał.

SonelSonel zakłada, że handlowa spółka zależna w Indiach zacznie w tym roku przynosić zysk.

"Założenie biznesowe jest takie, że indyjska spółka w tym roku wyjdzie na plus. Jednak Indie mają swoje problemy, a deprecjacja rupii nam nie służy" - powiedział prezes.

"Indie to rynek, na którym trzeba cierpliwości. Kropla drąży skałę" - dodał.

d307ehn

DYWIDENDA ZA '13 NIŻSZA NIŻ ZA '12 W ZWIĄZKU Z FOXYTECH

Jak wynika ze sprawozdania z działalności spółki za 2013 r., w 2014 r. zarząd będzie rekomendował wypłatę 30 gr dywidendy na jedną akcję, co stanowić będzie w sumie 4.200 tys. zł. Pozostała część zysku za 2013 rok może zostać przekazana na kapitał zapasowy lub rezerwowy. Z zysku za 2012 r. spółka wypłaciła 6.160 tys. zł dywidendy, czyli 44 gr na akcję.

"Z zysku za 2013 r. wypłacimy dywidendę 30 gr na akcję. Jest to mniej niż w poprzednim roku, co wynika z inwestycji w Foxytech. Dzięki niej chcemy wejść na rynek inteligentnych liczników energii elektrycznej" - powiedział Wieczorkowski.

d307ehn

"Jesteśmy spółką dywidendową i chcemy wypracowany zysk przekazywać akcjonariuszom, o ile nie ma nadzwyczajnych inwestycji, jak to ma miejsce teraz. Myślę, że w kolejnych okresach nastąpi powrót do tradycji" - dodał.

Z raportu skonsolidowanego za 2013 r. wynika, że przychody grupy wzrosły do 53.047 tys. zł z 50.486 tys. zł rok wcześniej. Zysk netto grupy wyniósł 7.251 tys. zł wobec 6.374 tys. zł w 2012 r.

7 lutego 2014 r. spółka zawiązała z Holley Metering LTD z siedzibą w Hangzhou w Chinach spółkę Foxytech z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Świdnicy. Kapitał zakładowy spółki wynosi 2 mln zł i dzieli się na 40 tys. udziałów po 50 zł. W wyniku zawartej umowy Sonel SASonel SA będzie posiadał 80 proc. udziałów, a Holley Metering Ltd. 20 proc. udziałów w kapitale zakładowym zawiązanej spółki.

d307ehn

"Planujemy, że Foxytech w 2014 r. osiągnie pełną zdolność operacyjną i będzie miała wszystkie potrzebne certyfikaty" - powiedział Wieczorkowski.

"Inwestycja będzie finansowana ze środków własnych, a jeśli będzie potrzeba większych środków, to możliwy jest kredyt" - dodał.

Prezes zaznaczył, że w 2014 r. różnica między wynikami jednostkowymi a skonsolidowanymi może być większa niż w 2013 r.

Prezes spółki zwraca uwagę na zarysowującą się sezonowość wyników SonelSonel.

d307ehn

"Od dłuższego czasu obserwujemy, że IV kwartał roku jest zdecydowanie inny niż pozostałe. Generujemy wtedy ok. 30-35 proc. całorocznych przychodów" - powiedział.

Spółka prowadzi działalność na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

"Mieliśmy zezwolenie na działalność do 2016 r., ale wygląda na to, że zezwolenia będą automatycznie przedłużone do 2026 r., co oznaczałoby dodatkowe 10 lat zwolnień podatkowych" - powiedział dziennikarzom Wieczorkowski.(PAP)

fdu/ ana/

d307ehn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d307ehn