Trwa ładowanie...

Spada liczba kredytów konsumpcyjnych z banków i SKOK-ów

W III kwartale 2012 r. banki i SKOK-i udzieliły 1 mln 550 tys. kredytów ratalnych i gotówkowych, co oznacza spadek rok do roku o 420 tys., czyli o 21,2 proc. - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Biura Informacji Kredytowej.

Share
Spada liczba kredytów konsumpcyjnych z banków i SKOK-ów
Źródło: Thinkstockphotos
d1lk4ml

BIK w raporcie "Kredyt Trendy" informuje, że spadek liczby kredytów wciąż się pogłębia - po I półroczu 2012 r. spadek rok do roku wynosił 17,5 proc. BIK szacuje, że średnia kwota kredytu konsumpcyjnego była w III kwartale ub.r. o 12 proc. wyższa niż przed rokiem.

BIK przytoczyło dane GUS, z których wynika, że detaliczna sprzedaż ratalna towarów i usług, kupowanych zwykle z dużym udziałem kredytu, wzrastała w 2012 r. - Trudno zatem spadek ilości udzielanych kredytów ratalnych tłumaczyć mniejszym popytem na te kredyty. Sądzimy więc, że ponad 100 tys. kredytów ratalnych migrowało każdego miesiąca do firm pożyczkowych - ocenił prezes BIK Krzysztof Markowski.

d1lk4ml

Według BIK, wydaje się też, że banki wycofały się z oferty kredytów gotówkowych udzielanych na drobne kwoty i dystrybuowanych przez pośredników, a część klientów zainteresowanych taką oferta trafiła do firm pożyczkowych.

Biuro szacuje pozabankowy rynek pożyczek gotówkowych na około 10 proc. bankowego, co oznacza 1,5 mln klientów. Ponieważ są to pożyczki na niewielkie kwoty, ich udział w wartości udzielanych kredytów jest kilkakrotnie mniejszy - zauważa BIK.

d1lk4ml

Podziel się opinią

Share
d1lk4ml
d1lk4ml