Spadek euro, wzrosty na giełdach po wprowadzeniu przez EBC programu QE
Szef EBC Mario Draghi zapowiedział wprowadzenie programu luzowania ilościowego (QE), by ratować gospodarkę strefy euro. Po jego wystąpieniu euro spadło do najniższego poziomu od 11 lat i podniosły się indeksy europejskich giełd.
Na wieść o wprowadzeniu programu skupowania obligacji opiewającego na ponad 1 bilion euro notowania europejskich akcji na giełdach podniosły się do najwyższego poziomu od siedmiu lat.
W sumie, dzięki istniejącym już programom EBC polegającym na skupie aktywów banków oraz QE, EBC wpompuje w gospodarkę strefy euro 60 mld euro miesięcznie.
QE rozpocznie się w marcu tego roku i potrwa do końca września 2016. Jednak Draghi podkreślił, że jeśli będzie to konieczne, program będzie kontynuowany.
- Rynki są zachwycone tym, że EBC będzie skupować obligacje na tak wielką skalę, przekraczającą oczekiwania i tym, że dano do zrozumienia, iż jest to program otwarty - powiedział ekspert firmy Aberdeen Asset Management Luke Bartholomew, odnosząc się do obietnicy, że QE nie zakończy się w terminie, jeśli nie zostaną osiągnięte cele EBC.
Indeks FTSEurofirst 300, który grupuje akcje trzystu najlepszych europejskich firm podniósł się po zapowiedziach Draghiego o 0,8 proc, poprawiły się też notowania na rynkach Europy Wschodniej i Wielkiej Brytanii.
Brytyjski indeks FTSE podniósł się o 1 pkt proc. - do poziomu najwyższego od czterech miesięcy. FTSE, w oczekiwaniu na wprowadzenie QE, podniósł się już w tym tygodniu o 3,8 proc.
Program QE przełoży się również na rynki finansowe Europy Centralnej i Wschodniej. Wzrośnie popyt na aktywa z tego regionu; poprawa płynności w strefie euro może też skłonić banki zachodnioeuropejskie do utrzymania ryzyka finansowego ze strony ich filii w Europie Wschodniej na dłużej i na większą skalę. Ponadto poprawa sytuacji w strefie euro zwiększy poziom zaufania konsumentów i inwestorów w Europie Wschodniej - prognozowała w minionym tygodniu brytyjska firma konsultingowa firma Capital Economics.
QE polegać będzie na zwiększeniu podaży pieniądza na rynek oraz skupowaniu obligacji państw strefy euro.