Trwa ładowanie...

Spadł ruch na granicy polsko-rosyjskiej

Od kilku dni, gdy celnicy wnikliwiej i dłużej kontrolują auta przekraczające polsko - rosyjską granicę ruch zmalał. Z danych warmińsko-mazurskiej straży granicznej wynika, że każdej dobry przekracza granicę ok. 2 - 3 tys. osób mniej, niż przed tygodniem.

Spadł ruch na granicy polsko-rosyjskiejŹródło: Eastnews, fot: TOMASZ RYTYCH/REPORTER
d1njju6
d1njju6

Od piątku celnicy na polsko-rosyjskich przejściach wnikliwiej i dłużej kontrolują auta argumentując, że wiąże się to z poleceniem przełożonych. Podróżni w te zapewnienia nie wierzą i powolne odprawy nazywają włoskim strajkiem.

- Po naszej stronie nic się nie zmienia, kontrolujemy przewóz towarów z Rosji do Polski i w odwrotnym kierunku - powiedział we wtorek rzecznik prasowy Izby Celnej w Olsztynie Ryszard Chudy. Zapewnił, że o strajku nie ma mowy.

Wnikliwe kontrole aut spowodowały spadek ruchu na drogowych przejściach z Rosją. Z danych przekazanych przez rzecznik prasową warmińsko-mazurskiej straży granicznej Mirosławę Aleksandrowicz wynika, że od kilku dni każdej doby granicę przekracza od 1 do ponad 2 tys. osób mniej, niż w analogicznych dniach przed tygodniem, czy dwoma.

Np. 5 czerwca (niedziela) było to 13,1 tys., a 6 czerwca (poniedziałek) - 11,2 tys. Przed tygodniem w niedzielę (29 maja) przez granicę przejechało 15,4 tys. ludzi, a dzień później - 14,4 tys. ludzi.

d1njju6

- Spadek ruchu obserwujemy od dłuższego czasu, ale w ostatnich dniach jest mocniejszy - przyznała rzecznik pograniczników.

Mimo, że granicę przekracza mniej ludzi, to czas oczekiwania na przekroczenie granicy nie zmienił się i wynosi 1-2 godz. We wtorek 2 godziny trzeba było czekać w Gronowie, na pozostałych przejściach - godzinę.

W środę celnicy z woj. warmińsko-mazurskiego zamierzają wziąć udział w pikiecie tej służby w Warszawie. Na razie nie wiadomo, czy wyjazd na pikietę przełoży się na frekwencję celników w pracy, czy też pikietować będą tylko ci, którzy będą mieli tego dnia wolne.

Polacy z przygranicznych miejscowości warmińsko-mazurskiego jeżdżą do obwodu kaliningradzkiego po paliwo i papierosy, a Rosjanie do Polski po jedzenie, ubrania, sprzęty RTV i AGD.

d1njju6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1njju6