Sprostowanie MSZ ws. artykułu w Dzienniku Gazecie Prawnej (komunikat)

...

14.01. Warszawa - MSZ informuje:

W związku z artykułem red. Roberta Zielińskiego opublikowanym na łamach dzisiejszego wydania Dziennika Gazety Prawnej "Ministerstwo Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych rozprawi się z terrorystami" informujemy, że nieprawdziwa jest zawarta w nim teza, jakoby "szef resortu spraw zagranicznych Radosław Sikorski budował nową, podległą MSZ, służbę specjalną". Nie jest także prawdą sformułowanie użyte przez redaktora, iż powołanie Służby Ochrony i Kontaktu służyć ma rzekomej tezie "lansowanej" przez ministra Sikorskiego podporządkowania MSZ Agencji Wywiadu.

W związku z powyższym informujemy, że:

  1. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, dostosowując się do decyzji MSW ograniczającej ochronę placówek dyplomatycznych przez BOR, zdecydowało się powołać Służbę Ochrony i Kontaktu tzn. służbę, której zadaniem będzie ochrona placówek, ale również zapewnienie pierwszego kontaktu z interesantami z zewnątrz, w tym funkcji recepcyjnych.
  1. Służba Ochrony i Kontaktu nie będzie służbą mundurową czy specjalną lecz służbą ochrony, co oznacza, że jej pracownicy nie będą funkcjonariuszami, ale pracownikami z dodatkowymi uprawnieniami. Na realizację tych zadań MSZ otrzymał z budżetu państwa po przesunięciu z działu sprawy wewnętrzne kwotę 5 mln PLN. Służba Ochrony i Kontaktu będzie głównie ochraniać placówki o średniej kategorii bezpieczeństwa a jej pracownicy będą mieli prawo do stosowania środków przymusu bezpośredniego.
  1. Wniosek o prawo użycia środków przymusu bezpośredniego wynika ze specyfiki ich zadań. Funkcjonowanie SOiK w ramach MSZ umożliwi również bardziej elastyczne reagowanie na zmieniające się potrzeby w zakresie bezpieczeństwa placówek. Pracownicy SOiK są pracownikami MSZ zatrudnionymi na ogólnych zasadach. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego uprawomocnienie do stosowania środków przymusu bezpośredniego musi być uregulowane na poziomie ustawy, stąd inicjatywa wprowadzenia takich zapisów do projektu nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej.

Mamy nadzieję, że redakcja Dziennika Gazety Prawnej w przyszłości przygotowując materiały prasowe będzie rzetelniej informowała swoich czytelników o działaniach realizowanych przez resort oraz weryfikowała u źródła nieoficjalne informacje. Prosimy o sprostowanie nieprawdziwych informacji, które ukazały się w tekście oraz powstrzymanie się od spekulacji opartych na niesprawdzonych źródłach.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

Źródło artykułu:PAP
dziennik gazeta prawnamszmedia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)