Trwa ładowanie...

Sprzedaż leków z walsartanem wstrzymana. Jedna z firm oświadcza: nasz preparat jest bezpieczny

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał sprzedaż leków z substancją walsartan pochodzącą od chińskiego dostawcy - firmy Zhejiang Huahai Pharmaceutical. Ale nie każdy producent działający w Polsce bierze walsartan z tego źródła. Dlatego jedna z firm zapewnia: nasz lek jest bezpieczny.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Sprzedaż leków z walsartanem wstrzymana. Jedna z firm oświadcza: nasz preparat jest bezpiecznyŹródło: newspix.pl, fot: PIOTR TWARDYSKO
d2myewf

Chodzi o spółkę Celon Pharma, która w czwartek wydała oświadczenie. Napisała w nim, że całe zamieszanie z walsartanem od chińskiego dostawcy jej nie dotyczy.

A zamieszanie jest duże, bo walsartan od Zhejiang Huahai Pharmaceutical brały różne renomowane firmy farmaceutyczne - od polskiego Biotonu przez czeską Zentivę aż po globalne korporacje, takie jak Sandoz. W jednej z próbek tej substancji pochodzącej od Zhejiang Huahai Pharmaceutical poszerzone badanie wykazało zanieczyszczenie, stąd decyzja służb o wstrzymaniu sprzedaży.

Jak zapewniła jednak Celon Pharma, w produkowanym przez nią leku Valzek wykorzystuje walsartan pochodzący od innego, "w pełni skwalifikowanego wytwórcy".

"Oznacza to, że walsartan zastosowany w produkcie Valzek spełnia odpowiednie wymagania jakościowe, jest bezpieczny, a sam produkt dostępny dla pacjentów w całej Polsce" - czytamy w oświadczeniu spółki.

Zobacz też: Apteka dla aptekarza. To coś niespotykanego w krajach rozwiniętych

Celon Pharma zapewnia też, że "w chwili obecnej jest w pełni przygotowana, aby pomóc pacjentom i odpowiedzieć na zwiększone zapotrzebowanie rynku na lek z substancją czynną walsartan".

d2myewf

W sumie GIF zalecił wstrzymanie sprzedaży ponad 40 rodzajów leków, które zawierają chiński walsartan. Jak pisaliśmy, polski Inspektorat podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leków zawierający walsartan na wniosek europejskich organów. Na trop afery nie trafił więc sam.

- Dostaliśmy informację i taką rekomendację z Europejskiej Agencji Leków, aby te leki wstrzymać w obrocie. Trwa postępowanie wyjaśniające, które ma ostatecznie potwierdzić, czy rzeczywiście jest jakiś problem. Stąd decyzja o wstrzymaniu, a nie wycofaniu z obrotu - tłumaczył rzecznik GIF.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2myewf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2myewf
d2myewf