Trwa ładowanie...
d2zc5a6

Wstrzymanie sprzedaży leków z walsartanem. Pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem w sprawie zamiennika

Pacjenci, którzy przyjmowali leki z walsartanem, powinni skonsultować się z lekarzem w sprawie zamiennika - radzi krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

GIF zalecił wstrzymanie z obrotu ponad 40 rodzajów leków, które zawierają chiński walsartan
GIF zalecił wstrzymanie z obrotu ponad 40 rodzajów leków, które zawierają chiński walsartan (123RF)
d2zc5a6

Polski Inspektorat podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie ponad 40 leków zawierający walsartan. Zrobił to na wniosek Europejskiej Agencji Leków. Leki te stosowane są przy nadciśnieniu.

Kolejnym krokiem polskich służb będzie albo całkowite wycofanie z obrotu, albo - jeżeli okaże się, że substancja nie jest niebezpieczna - ponowne dopuszczenie do obrotu.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało stanowisko krajowego konsultanta w dziedzinie kardiologii prof. Jarosława Kaźmierczaka, który tłumaczy, co powinni uczynić pacjenci, którzy przyjmowali leki zawierające tę substancję.

d2zc5a6

Zobacz też: Za te lekarstwa możesz trafić do więzienia

- W wypadku wstrzymania w obrocie valsartanu, pacjenci dotychczas leczeni produktami zawierającymi tę substancję czynną, powinni zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego, który zastąpi valsartan innym lekiem z tej samej grupy sartanów (np. losartan, kandesartan, telmisartan, irbesartan, eprosartan) lub zastosuje lek/grupę leków o podobnym działaniu leczniczym, tj. inhibitory konwertazy angiotensyny czy inne leki hipotensyjne - według indywidualnych wskazań – wyjaśnia krajowy konsultant.

Skąd wzięły się podejrzenia co do chińskiej substancji? Europejska Agencja Leków dostała informację od jednej z firm farmaceutycznych. Ta wzięła od Zhejiang Huahai Pharmaceutical partię substancji i po wewnętrznych dodatkowych badaniach stwierdziła, że jest zanieczyszczona.

d2zc5a6

Więcej o sprawie piszemy tu: Afera w polskich aptekach. Prawie wszystkie firmy korzystały z jednego chińskiego składnika. Może być skażony

Badania europejskiej agencji ani poszczególnych krajowych jednostek nie wykazały nieprawidłowości, ponieważ prowadzone są one zgodnie ze ściśle określoną specyfikacją. Dopiero w przypadku poszerzonych badań pojawił się problem.


Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d2zc5a6

Podziel się opinią

Share
d2zc5a6
d2zc5a6