Trwa ładowanie...

Sprzedaż pakietu akcji Aliora zwiększyła niepewność dot. procesu poszukiwania inwestora (opinia)

23.04. Warszawa (PAP) - Sprzedaż pakietu 4,7 proc. akcji Alior Banku przez Carlo Tassara zaskoczyła rynek i zwiększyła niepewność, jednak nie powinna wpłynąć na proces pozyskiwania...

Sprzedaż pakietu akcji Aliora zwiększyła niepewność dot. procesu poszukiwania inwestora (opinia)Źródło: PAP
d12km1y
d12km1y

23.04. Warszawa (PAP) - Sprzedaż pakietu 4,7 proc. akcji Alior BankuAlior Banku (Zobacz notowania spółki ») przez Carlo Tassara zaskoczyła rynek i zwiększyła niepewność, jednak nie powinna wpłynąć na proces pozyskiwania inwestora strategicznego - oceniają analitycy. Ich zdaniem im dłużej trwają poszukiwania nabywcy na pozostałe 26,2 proc. akcji, tym gorzej.

Marta Jeżewska-Wasilewska, analityk Wood&Co.Wood&Co. (Zobacz rekomendacje Wood & Co.») uważa, że sprzedaż pakietu akcji AlioraAliora przez Carlo Tassara jest zaskoczeniem.

"Nie ma gwarancji, że główny akcjonariusz nie będzie dalej sprzedawał. 90-dniowy lock-up nie stanowi wystarczającej gwarancji, zwłaszcza, że proces poszukiwania inwestora może potrwać do końca 2014 r. Dodatkowo mamy precedens zmiany postanowień przez KNF" - dodała.

"Im dłużej trwają poszukiwania inwestora, tym gorzej. Spodziewam się, że inwestor zostanie znaleziony w przewidywalnej przyszłości i transakcja zostanie dokonana" - powiedział PAP Marcin Jabłczyński, analityk DB Securities.

d12km1y

Zdaniem Jabłczyńskiego możliwe jest, że KNF żąda, żeby w rękach inwestora znalazł się pakiet co najmniej 25 proc. akcji.

"Kontrolującego 30 proc. akcji ciężko nazwać inwestorem strategicznym, więc dzisiejsza sprzedaż pakietu nie zmienia wiele dla procesu jego poszukiwania. Potencjalny inwestor i tak będzie musiał ogłosić wezwanie na 33 proc. udziałów zgodnie z polskim prawem" - powiedziała Jeżewska-Wasilewska.

"Sprzedaż 4,7 proc. akcji dodała jedynie niepewności dla akcjonariuszy" - dodała.

Kurs Alior BankuAlior Banku spada w środę ok. 14.15 o 4,3 proc. do 81,22 zł.

d12km1y

"Optymistycznie zapatruję się na fundamenty spółki. Nie jest to zły poziom wejścia w akcje AlioraAliora jeśli spojrzymy na tempo wzrostu wolumenów i wyników. Do tego dochodzą nowe projekty np. współpraca z T-Mobile" - powiedział Jabłczyński.

Grupa Carlo Tassara sprzedała 3,3 mln akcji Alior BankuAlior Banku, stanowiące około 4,7 proc. kapitału zakładowego banku, po 79 zł za papier - podał Bloomberg, cytując komunikat UBS.

Sprzedaż akcji nastąpiła w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu adresowanej do polskich i międzynarodowych inwestorów.

Po sprzedaży akcji Carlo Tassara, przez jednostki zależne, nadal posiada około 26,2 proc. akcji Alior BankuAlior Banku. Akcje te zostały objęte 90-dniowym ograniczeniem zbywalności.

Prowadzącym księgę popytu przy sprzedaży akcji był UBS Investment Bank, a menedżerem oferty był BZ WBK. (PAP)

mj/ krba/ ana/

d12km1y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12km1y