Trwa ładowanie...

Średnia emerytura z ZUS w Polsce to 2131 zł brutto. Dane mocno zawyża Śląsk

Przeciętnie 2589 zł brutto wynosi emerytura z ZUS wypłacana w województwie śląskim. To o ponad 450 zł więcej niż wynosi średnia dla całego kraju. W większości województw przeciętna emerytura oscyluje wokół 2 tys. brutto.

Średnia emerytura z ZUS w Polsce to 2131 zł brutto. Dane mocno zawyża ŚląskŹródło: East News, fot: Stanislaw Kowalczuk/East News
d1cfbhm
d1cfbhm

Jak wynika z przytoczonych przez forsal.pl danych GUS, śląskie zdecydowanie góruje nad innymi województwami pod względem wysokości przeciętnej emerytury z ZUS.

Po drugiej skali jest podkarpackie, gdzie średnio wypłacane jest 1876 zł brutto emerytury.

Wciąż utrzymuje się olbrzymia dysproporcja pomiędzy średnimi emeryturami kobiet i mężczyzn. To odpowiednio 1722 zł i 2525 zł.

Wideo: waloryzacja rent i emerytur w 2018 r. Będą podwyżki świadczeń.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku średniej wynik jest zawyżony przez stosunkowo niedużą liczbę bardzo wysokich emerytur.

d1cfbhm

Bliższa prawdzie jest mediana emerytury z ZUS, wynosząca dla całego kraju 1834 zł. Oznacza to, że połowa emerytur otrzymuje więcej, a druga połowa mniej.

Odrębny temat to emerytury resortowe, które nie są wypłacane przez ZUS (a tym bardziej przez KRUS), lecz przez trzy ministerstwa - obrony narodowej, spraw wewnętrznych i sprawiedliwości.

Najwyższą przeciętną emeryturę otrzymują byłi pracownicy wymiaru sprawiedliwości. Świadczenie to wynosi średnio 3719 zł brutto.

Tylko nieco mniej płacą resorty siłowe: w MSWiA jest to 3570,55 zł, a w MON 3431 zł.

d1cfbhm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cfbhm