Stabilizacji stóp do końca 2012?

Ekonomiści BOŚ Banku, w inauguracyjnym raporcie analizującym sytuację makroekonomiczną spodziewają się w scenariuszu bazowym stabilizacji stóp do końca 2012, przy czym bilans ryzyk przesunięty jest w kierunku możliwości obniżki na początku 2012 roku.

"Przy założeniu naszych prognoz rozwoju sytuacji makroekonomicznej oczekujemy stabilizacji stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie (4,5 proc. dla stopy referencyjnej NBP) do końca 2012 r. Pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego oraz wyhamowanie cen surowców na rynkach globalnych wskazuje na zerowe prawdopodobieństwo podwyżek stóp w najbliższych kwartałach. Porównując historyczne cykle zmian stóp procentowych oceniamy, że skala spadku aktywności gospodarki oraz obniżania inflacji nie będzie na tyle silna, aby skutkować rozpoczęciem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Teoretycznie łagodniejsze dostosowania w gospodarce byłyby spójne z łagodną skalą rozluźnienia polityki pieniężnej (25-50 pkt. baz.), niemniej historycznie RPP nie dokonywała tak łagodnej skali zmian stóp procentowych w warunkach zmiany cyklu polityki pieniężnej" - napisano w raporcie.

"Bilans ryzyk dla bazowego scenariusza przesunięty w kierunku możliwości obniżki stóp - jeśli by nastąpiła, to najprawdopodobniej na początku 2012 r" - dodano.

Ekonomiści oczekują od 2012 roku stopniowego spadku wskaźnika CPI w kierunku celu inflacyjnego zakładając stopniowy efekt wygasania efektów podażowych wzrostu cen surowców na ceny konsumenta.

"Silniejszego spadku inflacji oczekujemy w I kw. 2012 r. przy założeniu braku zmian stawek podatkowych VAT i ponownym silniejszym efekcie bazy dla cen żywności. Najistotniejsze ryzyko dla prognozowanej ścieżki inflacji to ryzyko słabszego średniorocznego kursu złotego oraz wyższych cen ropy naftowej (sytuacja geopolityczna), w rezultacie bilans ryzyk wskazuje na wyższe ryzyko wyższego wskaźnika inflacji" - napisano.

"Oczekując stabilizowania się nastrojów na globalnych rynkach finansowych i spadku globalnej premii za ryzyko oczekujemy stopniowej aprecjacji kursu złotego do 3,95 PLN/EUR i 3,85 PLN/EUR na koniec 2011 i 2012 r." - dodano. (PAP)

map/ asa/

Źródło artykułu:PAP
stopyfinansebanki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)