Trwa ładowanie...

Stacja kolejowa Blackfriars zasilana energią słoneczną

W centrum Londynu oddano do użytku po modernizacji most kolejowy Blackfriars, na którym zlokalizowana jest także stacja o tej samej nazwie. Stacja zasilana będzie częściowo energią słoneczną dzięki zainstalowanym na dachu panelom prądotwórczym.

Stacja kolejowa Blackfriars zasilana energią słonecznąŹródło: AFP, fot: JUSTIN TALLIS
d2ix2op
d2ix2op

Modernizacja mostu połączona z instalacją 4,4 tys. paneli fotowoltaicznych trwała ponad cztery lata. W tym czasie most i znajdująca się na nim stacja cały czas normalnie funkcjonował.

Firma Solarcentury, która była odpowiedzialna za montaż paneli i ich podłączenie do systemu zasilania stacji, przerwała prace jedynie na czas igrzysk olimpijskich w 2012 roku by nie powodować dodatkowego ryzyka dla pasażerów.

Pomimo tak dużej skali projektu, energia słoneczna pozyskiwana dzięki panelom zapewniać będzie maksymalnie połowę energii elektrycznej potrzebnej do zasilania stacji i oświetlenia mostu. Pozwoli to jednak na zmniejszenie emisji CO2 o około 511 ton rocznie.

Most ma być obecnie jedną z wizytówek brytyjskiej stolicy od lat dbającej o swój wizerunek miasta stawiającego na ekologię.

d2ix2op
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ix2op