Trwa ładowanie...

Statoil rezygnuje ze współpracy z Gazpromem na Morzu Barentsa

Norweski państwowy koncern energetyczny Statoil zrezygnował ze współpracy ze swym rosyjskim konkurentem Gazpromem w sprawie eksploatacji złóż gazu ziemnego pod dnem arktycznego Morza Barentsa - poinformował we wtorek norweski internetowy portal gospodarczy dn.no.

Statoil rezygnuje ze współpracy z Gazpromem na Morzu BarentsaŹródło: AFP
d1wdjrv
d1wdjrv

Według niego Statoil potwierdził wcześniejsze doniesienia z Moskwy na ten temat. Strona norweska zwróciła swój dotychczasowy 24-procentowy udział w spółce Stockmann Development prowadzącej badania domniemanych obfitych złóż gazu na podmorskim polu Sztokman. Jego nazwa pochodzi od statku oceanograficznego "Profiessor Sztokman", który na początku lat 80. przeprowadził tam wstępny zwiad geofizyczny.

Jak podały norweskie media, przyczyną decyzji Statoilu były wątpliwości, czy wspólne przedsięwzięcie z Gazpromem okaże się rentowne. Z Rosjanami spierano się między innymi o to, czy wydobywany gaz byłby od razu ładowany na zbiornikowce, czy też odsyłany rurociągiem na ląd.

Jak się uważa, pole Sztokman ma największe zasoby spośród wszystkich odkrytych dotąd złóż gazu ziemnego. Od roku 2006 Gazprom kooperował z kilkoma zachodnimi spółkami w sprawie jego eksploatacji.

d1wdjrv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wdjrv