Stopa bezrobocia w lutym wzrosła do 14,4 proc. z 14,2 proc. w styczniu

Stopa bezrobocia w lutym wzrosła do 14,4 proc. z 14,2 proc. w styczniu -
poinformowało w piątek Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Stopa bezrobocia w lutym wzrosła do 14,4 proc. z 14,2 proc. w styczniu
Źródło zdjęć: © sxc.hu

08.03.2013 | aktual.: 08.03.2013 14:22

"Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca stycznia) wyniosła w lutym 2013 roku 14,4 proc. i w porównaniu do stycznia 2013 roku wzrosła o 0,2 punktu procentowego. W analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowano identyczny wzrost natężenia bezrobocia (z poziomu 13,2 proc. do poziomu 13,4 proc.)" - poinformował resort w komunikacie.

W lutym wzrost stopy bezrobocia (w granicach od 0,1 do 0,3 punktu proc.) odnotowano we wszystkich województwach. Najsłabszy wzrost natężenia bezrobocia był w województwach: lubuskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim.

"Sądzę, że w całym roku nie przekroczy 15 proc. W marcu spodziewam się stabilizacji, być może nastąpi lekki spadek" - powiedział na briefingu wiceminister pracy Jacek Męcina. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował na Twitterze, że nie sprawdziły się czarne scenariusze i stopa bezrobocia poszła w lutym w górę o 0,2 pkt proc. "To najlepszy wynik w ostatnich 5 latach" - zaznaczył. Zwrócił również uwagę, że przybywa ofert pracy w urzędach: w lutym pracodawcy zgłosili aż 82 tys., o 34 proc. więcej niż przed rokiem i o 18 proc. więcej niż w styczniu br.

"Jest nadzieja, że luty był ostatnim miesiącem wzrostu bezrobocia. Badania Ranstad i HSBC pokazują poprawę nastrojów wśród pracodawców" - podkreślił minister. "Do tego lepsze dane o PKB w IV kwartale oraz o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w styczniu. Oby najgorsze było już za nami" - dodał.

Z wyliczeń ministerstwa wynika, że liczba bezrobotnych w końcu lutego 2013 roku wyniosła 2 mln 337,4 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do końca stycznia 2013 roku wzrosła o 41,6 tys. osób (o 1,8 proc.). Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku (luty 2012 - styczeń 2012) odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 46,4 tys. (o 2,2 proc.). Zatem notowana w lutym br. dynamika wzrostu liczby bezrobotnych była słabsza niż przed rokiem - wskazano.

Wzrost liczby bezrobotnych w lutym 2013 roku miał miejsce we wszystkich województwach i oscylował w przedziale od 0,6 proc. (400 osób) w województwie lubuskim do 2,8 proc. (4,6 tys. osób) w Wielkopolsce. Wyższy wzrost bezrobocia zanotowano na obszarach z dużymi aglomeracjami miejskimi, czyli - oprócz woj. wielkopolskiego - w woj. małopolskim, mazowieckim, dolnośląskim, łódzkim, pomorskim i śląskim. "Wynika to z faktu usytuowania w nich przedsiębiorstw, które w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej niejednokrotnie decydują się na ograniczanie zatrudnienia" - tłumaczy resort.

"Warto zauważyć, że zarówno w 2012 r., jak i w pierwszych miesiącach bieżącego roku, ok. trzykrotnie wyższy wzrost bezrobocia częściej dotyczył mężczyzn niż kobiet. Z jednej strony może być to efekt zwolnień w sekcjach zatrudniających głównie mężczyzn, np. budownictwie, ale też może być wynikiem przewagi kobiet wśród aktywizowanych bezrobotnych" - podkreślono w komunikacie.

Z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że wzrost bezrobocia był spowodowany rejestracją osób po zakończeniu udziału w aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu oraz po zakończeniu umów na czas określony, bądź po rozwiązaniu umów o pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy. W pewnej mierze do wzrostu liczby bezrobotnych przyczynił się też okresowy spadek zapotrzebowania na prace sezonowe.

Liczba wolnych miejsc pracy i wolnych miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lutym 2013 roku (na podstawie meldunków wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła 81,6 tys. i w porównaniu do stycznia 2013 roku wzrosła o 17,5 tys., czyli o 27,4 proc. Liczba zgłoszonych w lutym br. wolnych miejsc pracy była o 34,1 proc. wyższa niż przed rokiem. W lutym 2012 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 60,8 tys. wolnych miejsc pracy (tj. o 24 proc. więcej niż w styczniu 2012 roku), a w lutym 2011 r. zgłosili 50,7 tys. ofert (o 8,7 proc. więcej niż w styczniu 2011 r.).

W opinii specjalistów należy to wiązać również z przeznaczeniem wyższych środków na aktywizację bezrobotnych, w tym również z uruchomieniem rezerwy ministra pracy.

Wzrost liczby wolnych miejsc pracy i wolnych miejsc aktywizacji zawodowej w lutym br. w porównaniu do stycznia odnotowano w piętnastu województwach i zamykał się on w przedziale od 12,3 proc. w woj. wielkopolskim (wzrost o 600 ofert) do aż 97,4 proc. w Lubelskiem (wzrost o 2,1 tys. ofert). Jedynie na Śląsku doszło do nieznacznego spadku w porównaniu do stycznia br. liczby zgłoszonych wolnych miejsc pracy (o 8 proc., czyli o 800 ofert). (PAP)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)