Trwa ładowanie...
struzik
31-01-2012 14:00

Struzik: na Mazowszu janosikowe może być większe niż unijne dotacje

W latach 2014-2020 janosikowe, czyli podatek jaki ma zapłacić Mazowsze może być wyższe niż unijne wsparcie dla tego regionu - poinformował we wtorek marszałek Mazowsza Adam Struzik. Dodał, że nawet najbardziej gospodarny region tego nie wytrzyma.

Share
Struzik: na Mazowszu janosikowe może być większe niż unijne dotacjeŹródło: Jupiterimages
d4c35lu

Janosikowe to system, zgodnie z którym bogatsze samorządy oddają za pośrednictwem budżetu państwa część swoich dochodów samorządom biedniejszym.

Jak poinformował we wtorek na konferencji Struzik, w latach 2004-2011 województwo mazowieckie zapłaciło 5,1 mld zł janosikowego. W tym samym czasie Bruksela przyznała województwu ok. 2,16 mld euro wsparcia w ramach funduszy unijnych. Przyjmując, że kurs euro wynosi ok. 4 zł, to Mazowsze może sięgnąć po ok. 9 mld zł dofinansowania. - Czyli ponad połowę tego co możemy wykorzystać oddaliśmy w ramach "janosikowego. To aberracja - zaznaczył Struzik.

Jego zdaniem w przyszłej perspektywie unijnej - czyli w latach 2014-20 - te proporcje mogą się odwrócić i Mazowsze więcej odda biedniejszym regionom, niż uzyska z Unii.

d4c35lu

Marszałek zwrócił uwagę, że woj. mazowieckie przekroczy poziom 75 proc. średniej unijnej dochodu narodowego na mieszkańca. Straci wtedy status regionu konwergencji, gdzie wsparcie UE jest najwyższe, i stanie się regionem ze statusem przejściowym. Struzik podkreślił, że dochód ten jest liczony przed opodatkowaniem i przed naliczeniem janosikowego, więc realnie będzie on mniejszy niż te 75 proc. Wywodził, że Mazowsze - według unijnych wyliczeń - jest bogatsze niż w rzeczywistości i w związku z tym dostanie mniejsze wsparcie.

Marszałek przyznał, że Mazowsze będzie starać się o większe pieniądze z Brukseli. - Wydaje się, że jest szansa, aby dla ok. 30 regionów przejściowych w Unii była osobna "koperta z pieniędzmi" - powiedział. Nie określił jednak, jak duża jest ta szansa. Poinformował natomiast, że dla regionów przejściowych ma być przeznaczonych ok. 40 mld euro.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-13 Mazowsze otrzymało 1,86 mld euro - to największy z 16 regionalnych programów operacyjnych. Według danych przedstawionych na wtorkowej konferencji, do tej pory ogłoszono 41 konkursów na łączną kwotę przekraczającą 1 mld euro.

d4c35lu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c35lu
d4c35lu