Trwa ładowanie...
narodowe siły rezerwowe

Studenci chcą do wojska

Zamiast wakacji wojskowe szkolenie. Ponad dwustu studentów i studentek zgłosiło się na ochotnika na 3-miesięczne przeszkolenie wojskowe

Share
Studenci chcą do wojska
d4lbvzl

Zajęcia dla studentów odbywają się w podwarszawskiej jednostce w Zegrzu. Potrwają do końca września - wyjaśnia rzecznik Centrum Szkolenia Łączności, kapitan Krzysztof Baran. Na kursie nie ma ludzi z przypadku. Przeszli odpowiednią selekcję prowadzoną przez Wojskowe Komendy Uzupełnień. Do tego badania lekarskie, testy psychologiczne i rozmowy kwalifikacyjne.

d4lbvzl

"Zamiast wakacji wybrali wojskowe szkolenie" - dodaje kapitan Baran. Studenci są traktowani jak regularne wojsko. Robią dokładnie to samo, co kiedyś żołnierze zasadniczej służby wojskowej. Wstają o 5:30 rano, od razu idą na ćwiczenia - w tym bieg na 3 kilometry. Potem szkolenie, obiad i kolejna tura treningów i zajęć. Po kolacji chwila wolnego, wieczorna zbiórka i spać. Kursanci muszą być w łóżkach o 21:30. I tak przez najbliższe kilka tygodni.
W tym roku na przeszkolenie zgłosiło się bardzo dużo kobiet. Stanowią one jedną czwartą wszystkich kursantów.

Jak same mówią nie mają taryfy ulgowej, a zadania fizyczne wykonują tak samo, jak ich koledzy. Wszystkie uczestniczki kursu wiążą swoją przyszłość z armią, choć obecnie studiują na cywilnych kierunkach.

Wakacyjne szkolenie zakończy się egzaminem. Kadeci złożą też - podobnie jak robią to żołnierze zawodowi - przysięgę. Za rok najlepsi spotkają się na specjalistycznym szkoleniu w jednostkach, które będą zainteresowane w przyszłości zaoferowaniem im kontraktów. Studentów do wojskowego przeszkolenia zgłosił w sumie 70 uczelni z całej Polski.

d4lbvzl

Podziel się opinią

Share
d4lbvzl
d4lbvzl